Inlägg från: Seven Costanza |Visa alla inlägg
  • Seven Costanza

    Förstår inte "mammapeng"? Hjälp mig förklara

    Du behöver jobba minst 240 dagar (dvs ca 8 månader) för att få din föräldrapenning baserad på din inkomst. Att bli gravid innan du börjar jobba är således en väldigt dum idé ekonomiskt eftersom du då får lägsta föräldrapenningen på bara 250 kr per dag och det blir bara ca 5000 efter skatt om du tar ut maximalt antal dagar per månad dvs 30-31 st. Det är dessutom dumt just eftersom dina dagar tar slut jättesnabbt om du måste ta ut fullt för att klara dig, istället för att vänta med barn tills din FP baseras på din inkomst. De flesta som arbetat innan barn behöver inte ta ut 30-31 dagar i månaden utan tar ut så lite som möjligt första året för att spara dagar till senare.

    Läs på försäkringskassans hemsida. Om du har en högskoleutbildning borde du kunna reda ut vad det står .

  • Seven Costanza
    Sommargrodan skrev 2016-12-28 12:41:05 följande:

    Tack för ditt svar! Nu förstår jag efter ditt svar och har läst på deras hemsida. Skönt att greppa allt nu, tack!


    Varsågod, va bra! Många gör nämligen misstaget (ur ekonomisk synvinkel) att bli gravida först och SEDAN kolla upp vad föräldrapenningen blir, och får då en chock över hur lite man får om man inte jobbat innan man får barn eller bara jobbat deltid och/eller med låg lön. I din sits är det mycket smartare att vänta med att börja försöka bli gravid tills du jobbat några månader efter studierna.
  • Seven Costanza
    Sommargrodan skrev 2016-12-28 13:37:38 följande:

    Ja det är såklart det bästa att se till att ekonomin är stadig innan det är dags. Är ju bebissugna men lätt värt att vänta ett år till då jag börjar jobba riktigt i juni så ekonomin är bra under första bebisåret :)


    Ja alltså om man inte blir oplanerat gravid så är det ju bättre att jobba tillräckligt länge först så att man får en bättre föräldrapenning än lägsta. Själv har jag inte tagit ut en enda dag föräldrapenning under första året jag varit hemma, utan ska använda merparten av dagarna till att fylla upp vid deltidsarbete sedan. Tänkte jobba tre dagar i veckan i ett år när vårt barn börjat på förskola och ta ut föräldrapenning två dagar i veckan för att skydda min SGI.
Svar på tråden Förstår inte "mammapeng"? Hjälp mig förklara