Anonym (Personalansvarig) skrev 2017-01-05 21:51:26 följande:
Att vara gravid är ingen sjukdom däremot kan man få sjukdom under en graviditet.. När ska folk lära sig detta?! Enkel fråga är du man eller kvinna och om svaret kvinna, har du någonsin varit gravid? Jag är glad att jag ännu inte fått några större bekymmer under (märk ordet under inte pgr av) min graviditet.. Många får foglossning osv. Min sambos syster jobbar i en butik där de står upp hela dagarna utan chans att vila och hon fick dessvärre foglossning så hon inte kunde stå upp. Hon gick hem 30 dagar innan BF på sjukskrivning och med all rätt enligt mig!
Det jag menade med gravidpenning är att mitt yrke räknas som ett riskyrke. Man måste inte gå hem direkt vid befruktningen, men man får. Tyvärr.
Kan säga att jag är världens jävla mes och hade inte jobbat med något farligt. Jag är inte ett dugg orolig för nånting. Så det är bara vansinnigt dumt att man får gå hem direkt.