Inlägg från: Kjell2 |Visa alla inlägg
  • Kjell2

    Spontanansökan?

    Solgåva skrev 2017-02-02 15:18:20 följande:

    Jag har varit arbetssökande i ett par månader och börjar förstå att det måste ligga sanning i att det endast är 20 % av jobben de facto annonseras ut...

    Ni som fått jobb genom att skicka in spontanansökan, hur gick ni tillväga? Ringde ni först? Skickade ni in ansökan först och ringde sen? Hur formulerade ni er när ni ringde?

    Dela gärna med er av tips och solskenshistorier men är det något ni vill "varna" för gällande spontanansökningar så får ni gärna göra det också !


    Använd ditt nätverk. Försök få lite koll på var det kan behövas folk. Snacka med kompisar och bekanta, läs tidningar. Om t ex en kompis ska ha barn kan det vara idé att ansöka om ett vikariat där.

    Står det i tidningen att en affär går bra icg ska bygga ut, sök där.

    Skaffa dig en bild av vilka arbetgivare som kan vara intresserade av din profil.


  • Kjell2
    Solgåva skrev 2017-02-02 16:14:05 följande:
    Tack för ditt svar ! Jag har lokaliserat några företag som kan vara intresserade av min profil och som jag tycker verkar intressanta. Nu måste jag bara få dom att se min potential som anställd hos dom .
    Ring först och stäm av lite.
  • Kjell2
    Solgåva skrev 2017-02-02 16:16:44 följande:

    Ja det är där jag kör fast lite...Hur uttrycker man sig bäst?


    Hej! Jag heter Solgåva och är utbildad pilot men lång erfarenhet. Jag letar jobb, söker ni någon nu?


  • Kjell2
    Solgåva skrev 2017-02-02 19:49:39 följande:

    Härligt att höra! Jag skickade en spontanansökan till ett företag (har haft ögonen på dom ett tag :)). De hade en speciell mailadress man skulle skicka spontanansökan till så jag skickade dit. Fick svar ganska omgående från deras HR person som tackade för ansökan och att de skulle höra av sig om det blev aktuellt med intervju. Det börjar dock ha gått x antal veckor och dom har tyvärr inte hört av sig. Så vet inte om det de inte har behovet att rekrytera eller om mitt brev/cv kanske inte visade på det dom vill ha...Eller om ansökan inte nådde rätt person. Svårt att veta .


    Det nådde rätt person. De hör av sig om det blir aktuellt med intervju.

    Räkna med att massor av dina spontanansökningar inte kommer leda någon vart. Så du måste söka massor och försöka sikta någorlunda rätt.
  • Kjell2
    Solgåva skrev 2017-02-02 20:05:33 följande:

    Ja det har du nog rätt i. Men vad tror ni, om det inte finns någon särskild "spontanansökan"-adress, BÖR man i regel då ringa innan för att kolla läget? Ökar man sina chanser eller har det ingen betydelse?


    Skadar inte att ringa. Det kan tex svara att vi just nu bara anställer läkare. Så besparar du dig lite jobb.
  • Kjell2
    Solgåva skrev 2017-02-03 12:22:54 följande:

    Någon mer som har tips eller historier att dela med sig av?


    Kolla bemanningsföretag
    Är du kvalificerad, anmäld dill till rekryteringsfirmor
    Knack dörr hos småbutiker
    Bygg nätverk
Svar på tråden Spontanansökan?