Inlägg från: HippHipp |Visa alla inlägg
  • HippHipp

    Får era barn sminka sig?

    Hej!

    Jag tycker det är svårt att veta hur jsg ska förhålla mig till ungdomar och smink. Tidigare har jag och min man sagt att det är 15-årsgräns hos oss.

    Vi har en 11-åring och en 12-åring och när hon går på 'party' eller tjejmiddagar hos någon kompis så är de andra tjejerna sminkade. Är det party så ses de tydligen ibland innan och har en mysig tjejstund och gör sig i ordning ihop. Klär sig och sminkar. Tränar på varandra. Vår äldsta vill så gärna också...Funderar på att tillåta henne just vid sådana här tillfällen. Allt förutom mascara, det tycker jag ser alldeles för vuxet ut.

    Jag tycker själv smink är jätteroligt, jag sminkar mig i princip varje dag.

    Hur gör ni andra föräldrar därute?

  • Svar på tråden Får era barn sminka sig?
  • HippHipp
    aztec skrev 2017-02-11 20:12:36 följande:

    Tror det blir svårt att hålla sminket borta sen när högstadiet väl drar igång ordentligt.

    Förklara också att man inte ska dela på smink, framförallt mascara..


    Ja jösses, den aspekten har jag inte ens tänkt på än!
  • HippHipp
    Vinterankan skrev 2017-02-12 08:02:05 följande:

    15 år låter som extremt sent att tillåta smink, vad ligger till grund för den gränsen? När jag växte upp så började ett fåtal sminka sig i femman men det var ovanligt, i sexan fanns det alltid några som var sminkade och i sjuan ansågs man konstig om man inte hade i alla fall lite mascara.


    Det var något vi bestämde när barnen var jättesmå. Det kändes då helt fel att ett 12-åring barn skulle sminka sig som en vuxen nästan. Nu har vi dock tänkt om.
    U
Svar på tråden Får era barn sminka sig?