Hjälp! Är det fostervatten eller inte?
Ok så de tar inte din oro på allvar. Ring då och säg att du tycker bebisen rör väldigt lite på sig helt plötsligt. Då får du iaf komma på en kontroll. Fult ja men ibland får man spela fult med!
Ok så de tar inte din oro på allvar. Ring då och säg att du tycker bebisen rör väldigt lite på sig helt plötsligt. Då får du iaf komma på en kontroll. Fult ja men ibland får man spela fult med!
Fan vad sur jag blir på sånt här! Ts har ju fått råd via telefon där de säger att det inte är fostervatten. Varför inte lite på det då?
Ska hon ljuga om minskade fosterrörelser bara för att få en kontroll? Varför inte bara lite på de svar hon fått? Varför belasta en redan överbelastad förlossningsvård med ett ickeproblem som tar upp tid för personalen så kanske en kvinna med ett riktigt problem får vänta?
Likadant som på akuten.. hälften av de som söker hade inte behövt vara där.
Du vet väl att all oro gravida kvinnor har inte behöver sluta med en kontroll?
Du låter dina egna erfarenheter spegla dina råd vilket inte ger ts någon hjälp.Hört talas om anekdotisk bevisföring?
Hon har redan fått råd via telefon ett par gånger där hon fått svara på frågor för att bm ska kunna ge henne hjälp på rätt sätt.
Dina erfarenheter speglar inte ts situation. Att du hade ont om fostervatten kvar behöver inte betyda att ts har det. De småskvättarna som ts beskriver tyder inte på fostervattensläckage.
Jag vet inte hur det var i ditt fall, vilken grav-vecka du var i, vilka riskfaktorer du hade osv men jag är helt övertygad om att man inte kan utgå från egna upplevelser när man ska ge ett råd som ska vara baserat på den grund som vården ska vila på. Alltså forskning.