Inlägg från: Anonym (Besök i verkligheten) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Besök i verkligheten)

    Ringa 1177 vid sjukdomsfrågor - totalt meningslöst

    Anonym (Mormor) skrev 2017-05-11 00:51:24 följande:
    Nu var det inte så att barbarnet som hade hög feber i veckan var till barnakuten. Nej föräldrarna åker inte till barnakuten för enbart feber oavsett att barnet har särskilda behov. Utan det har varit tidigare när det har varit mer akut som det fått sitta flera timmar utan att komma in....eller att dem träffat en läkare som kommit in, men gått ut igen för att komma tillbaka flera timmar senare.....Så får det inte vara. På barnakuten ska det finnas mer än en läkare så fler får hjälp snabbare än på 6-8 timmar.
    Fortfarande så har de gjort en bedömning som innebär att ditt barnbarn var mindre akut att ta hand om än andra patienter.

    Visst, vi vill alla ha massor av vårdpersonal och prioriteras snabbt men är du beredd att betala t.ex 10% mer i skatt för att få det?
Svar på tråden Ringa 1177 vid sjukdomsfrågor - totalt meningslöst