Johan75 skrev 2017-05-17 11:52:08 följande:
Klart jag fattar. Jag har skrivit i TS tidigare tråd och tagit ställning. Det är liksom inte svårt, eller särskillt modigt, att göra det. Det här handlar ju om hur man uttrycker sig, och vi vet nog båda att det är därför som du är dubbelt anonym. Nu vågar du vara lite extra fräck och lite extra kaxig. Något du troligtvis inte hade vågat om du skrivit under ditt vanliga nickname.
Det handlar inte om att ta ställning eller inte, och det hade du kanske fattat ifall du klarat av att förstå vad Linux skrev från första början. Det handlar om hur man uttrycker sig. Det går alldeles utmärkt att vara ett stort arsle fast man har "rätt".
fast hur man uttrycker sig har ju delvist med att ta ställning att göra, vissa verkar anse att man ska uttrycka sig i mer generella, eller neutrala termer och det har ju med att ta ställning att göra. Personligen skriver jag likadant oavsett om jag är anonym eller inte, anledningen till att jag oftast skriver anonymt är det jag skrev tidigare, jag föredrar att man utgår ifrån vad jag skriver inte vem jag är.
Jag förstår vad du menar men jag håller inte med om att det inte skulle handla om att ta ställning, jag tycker folk rätt ofta anses "vara kaxig" eller "kränkande" just på grund av att de tagit klar ställning och öppet kritiserat något. Visst förekommer det rena påhopp också, men jag tycker inte att öppet kritisera någon är detsamma som en kränkning eller kaxighet, många ggr anklagas folk för påhopp enbart för att de inte håller med den någon annan, det är heller inte helt ovanligt att den som påstår sig vara påhoppad själv gör sig skyldig till påhopp, eller att man använder offerkoftan som debatteknik.