Inlägg från: Fröken W |Visa alla inlägg
  • Fröken W

    Handla innan man hämtar på fsk

    Det finns, vad jag vet, inga bestämmelser kring vad man får/inte får göra medan barnen är på fsk.

    Dock kan jag personligen tycka att det känns sådär att handla innan man hämtar barnen, ok om det händer vid enstaka tillfällen men inte att man gör det regelbundet.

    Om du inte arbetar så antar jag att tiden som barnen är på fsk så är det meningen att du ska söka jobb.

    Såklart att det är smidigare att handla utan barn men tycker att man kan tänka på personalen på förskolan också. De har väl också familjer som de vill komma hem till, och kanske barn att hämta, och då känns det faktiskt rätt egoistiskt att handla innan man hämtar sina egna barn för det ju är lättast för en själv.

    Därför tycker jag inte att det är ok att handla innan man hämtar. Även om det är andra barn kvar så kan kanske en pedagog gå hem tidigare, eller så är det så att de andra barnens föräldrar också "bara ska" innan de hämtar.

  • Fröken W
    Anonym (annan mamma) skrev 2017-05-15 10:27:52 följande:

    Jag förstår om det sticker i ögonen på personalen, men bara för att ts inte handlar på vägen till förskolan får de ju inte gå hem tidigare, utan de har schemalagd arbetstid.


    Ja, de har schemalagd arbetstid men det kan ju vara så att det är för många barn kvar så någon som skulle ha slutat måste stanna kvar lite längre för att någon/några föräldrar "bara skulle" innan hämtning. Behöver inte vara så i ts fall men jag skrev min syn på det, tror att det var det som efterfrågades...synpunkter på varför det inte skulle vara ok att handla innan hämtning.

    Det kan ju också vara så att om några skulle hämta 15 min tidigare så kan en förskollärare gå ifrån barngruppen lite tidigare för att göra pedagogiska planeringar för verksamheten vilket borde gynna alla i längden.

    Tyvärr tycker jag att många är väldigt egoistiska idag och bara tänker på vad som är lättast och bäst för just dem. Men man glömmer ofta att tänka på vad det får för konsekvenser för andra, eller så skiter man i det just för att man inte bryr sig om andra så länge man själv får det så bra som möjligt (menar inte att detta är fallet för ts).
Svar på tråden Handla innan man hämtar på fsk