tribe 78 skrev 2017-06-17 16:21:13 följande:
Vad har det med att göra med att det finns folk som hittar på saker och försöker sprida det som sanningar, tror du blandar ihop äpplen med päron
Så du anser alltså att allt som SR och SVT säger är osanningar och att dem är 'äckliga' det visar ju klar vilken ståndpunkt du har om inte annat, men vilka anser du då står för sanningen om dessa medier inte gör det?
Vilka opartiska oberoende medier sägger sanningen enligt dig?
Jag är faktiskt intresserad av att höra vad du tycker.
1. Det har med sanningar att göra och således rör det samma ämne. Olika aspekter men likväl samma ämne.
2. Jag skrev inte att allt som sägs i statstelevisionen/radion är osanningar utan jag skrev att de far med marxistpropaganda. Propaganda kan bedrivas på många sätt, osanningar är bara ett av dem.
3. Min ståndpunkt är att marxismen är den värsta rörelse som mänskligheten råkat ut för, så visst, därför äcklas jag av Statstelevisionens gråtreportage från massmördaren Castros frånfälle.
4. Det finns inga opartiska oberoende medier. Bara genom att informera sig genom flera kanaler och genom att fundera över deras filter kan man komma fram till en någorlunda realistisk bild. Det betyder inte att det inte finns sanningar, bara att det är komplicerat och ibland svårt att komma fram dit.