Inlägg från: Anonym (njae) |Visa alla inlägg
  • Anonym (njae)

    Kan man alltid begära att sin otrogna partner bryter kontakten med sin fd älskare?

    Anonym (Ja) skrev 2017-09-17 11:27:45 följande:
    Nu kan ju du bara tala för dig i denna fråga eftersom det är upp till varje individ och relation om det kan fortsätta efter en otrohet. Det kan fungera! Om den ska det eller ej är upp till personerna i relationen. Alla är olika.
    Så jävla olika är vi inte, vissa klarar det men de är till antalet relativ få. De allra flesta förhållanden där det förekommit otrohet faller samman förr eller senare. Vissa på en gång de flesta efter ett tag framför allt när det finns barn med i bilden.
    En viktigare fråga är till vilket pris. Hur många av de som fortsatte leva tillsammans mådde bra efter det?

    Ditt påstående är som att säga att man kan överleva att hälla i sig 10 lite hembränt på en timme. Det kan fungera, alla är olika. Ja det har säkert hänt någon gång i världshistorien, men det är nog ganska få, och sen framgår det inte heller riktigt med vilka men personen överlevde, typ fick transplantera lever och njurar samt genomgå 5 blodtransfusioner. Men vadå hen överlevde ju.
  • Anonym (njae)
    Anonym (Ja.) skrev 2017-09-18 00:10:28 följande:
    Ja, har jag varit otrogen så är risken större att jag är det igen. Tror jag i alla fall, har aldrig varit det.
    Har dock ex som varit det så har fått några tillfällen att sätta mig in i tänket. Känns som att folk verkar släppa på spärrarna när de tagit sig förbi det första hindret, när man väl gjort något så hemskt så spelar det plötsligt inte riktigt roll hur många gånger man svinat för det har redan skett en gång så varför inte passa på liksom. 
    Hade aldrig varit otrogen, inte bara för partnerns skull men även för min egen. Är för egoistisk, vill tycka om mig själv, hade jag varit otrogen hade jag aldrig förlåtit mig själv. 
    Människor är duktigare på att förlåta sig själva än du tror. Har du inte lagt märke till att precis alla som varit otrogna alltid har en massa ursäkter och bortförklaringar? Fundera lite över vilket syfte de har.
  • Anonym (njae)
    Anonym (Ja.) skrev 2017-09-18 20:36:04 följande:
    Kanske det. Men jag har blivit sårad av otrogna partners så hade jag utsatt någon för det så hade jag hatat mig själv. Det förstör ju så himla mycket...
    Jag tänker väl ändå att de som är otrogna och ursäktar det och/eller bortförklarar på något vis, gör det för att övertyga sig själv om att man inte gjort något hemskt, men jag vill ändå tro att man innerst inne förstår att det är fel. Jag vill ju hemskt gärna tro det i alla fall, men de 2 som varit otrogna mot mig har inte visat minsta tecken av ånger eller dåligt samvete, så du kanske har rätt.
    Kanske de tänker att, om partnern inte förlåter så kan man likväl förlåta sig själv i alla fall? Tungan ute
    Anonym (Ja) skrev 2017-09-18 19:02:16 följande:
    Jag kan säga såhär. Jag har varit otrogen en gång och skulle aldrig med 99,9% säkerhet aldrig vara det igen. Så dåligt som jag mådde med ångest och annat vill jag aldrig mer uppleva.
    Jag tror att det är ett effektivt sätt att dämpa skuldkänslorna från början till slut. Först ljuger man för sig själv för att intala sig själv att det är en bra idé att vara otrogen, sen ljuger man för sig själv under tiden man är otrogen och intalar sig att det man gör inte är så farligt, ingen kommer ju få red på det. Sen fortsätter man ljuga för sig själv när man blir påkommen och tycker oerhört synd om sig själv och skyller ifrån sig, rätt ofta på den man bedragit... om du inte hade bekräftat mig hade jag aaaaaaldrig gjort så... känns det igen?
  • Anonym (njae)
    Anonym (Ja.) skrev 2017-09-19 12:20:04 följande:
    Haha jadå, givetvis. Som att det inte vore hemskt nog att ha varit otrogen, man skyller sitt problem på partnern man bedragit. 
    De som var otrogna mot mig fortsatte dock ljuga, som att jag var världens dummaste fån som inte fattade vad de sysslade med. 

    Men undrar om det ändå inte slår dem då och då? Att det de gör är fel liksom. De lever ju i förnekelse, ljuger inte bara för alla omkring sig men också för sig själva. Måste vara hemskt jobbigt att hålla koll på alla lögner. 
    Ja, det slutar inte ens där, sen när man ser någon annan som gjort likadant så ska man självklart ta den i försvar för kritiken som den får ta svider ju lite på en själv också Flört
Svar på tråden Kan man alltid begära att sin otrogna partner bryter kontakten med sin fd älskare?