Vad kan era femåringar?
Tack för svar.
Inte lätt att veta hur man ska tänka kring vad som är normalt och ej.
Våran son reder ej toaletten själv. Eller, han gör det men är man inte det kissar han ibland jämte toaletten (med flit) eller står upp och prickar ej och kissar på hela ringen. Han torkar sig ej eller tvättar sig utan drar bara upp byxorna.
Han leker ej självständig alls. Kanske 15 minuter i veckan. Han är mest lugn om han ser på film men gör ej detta själv. Kräver en vuxen 24/7.
Han klär ej på sig själv. Oftast tar vi på honom. Han ligger ner som en bebis om det är en bra dag kan han ta på sig efter mycket tjat men oftast tar den en timme att få honom att börja. Han knäpper ej knappar. Han har även svårt för alla kläder som är obekväma.
Han äter inte själv om man inte sitter jämte. Behöver påstöttning för glömmer annars äta. Han har Paddan vid bordet för att öht sitta still. Gör inget själv. Delar ej, tar ej.. får dela upp grytor osv för han äter ej blandat.
Kan ej vara själv alls. Får tokpanik. Står utanför och gallskriker och gråter (panikångest) så jag kan inte duscha eller bajsa när jag är själv med honom. Ska jag hämta posten ska han följa med osv. Kan inte gå ut i trädgården om han är inne.
Han leker ej med andra barn på fritiden. Kommer dom hem hit sitter han vid plattan och vägrar prata, eller gömmer sig bakom soffan. När vi provat åka till kompisar gömmer han sig i mitt knä och efter några timmar vill han åka hem.
Han pratar mycket (hyperaktivt!) men förstår ofta inte innerbörden av språket. Använder ord helt fel och baklänges "Kläddpå" är påklädd. "kvälldagen" är kvällen. "Ljuda" betyder höja. Han vet inte skillnad på vad syskon betyder eller kusiner och han blandar ihop platser med högtider. Han vill just nu åka till "hallooween". Han förstår inte när jag förklarar att det inte är en plats. Han tar inte in verbal information så bra alls.
Att duscha är ett h*e. Han skriker så man tror vi mördar honom. Vi är två vuxna vid tandborstning. Likaså naglar. Han vägrar plåster, får fullständig panik.
Ta med i affären funkar numera en kort sväng om han vet vad vi ska handla och det är lite folk och lite saker. Blir det för lång tid så rymmer han.
Han vaknar ofta på nätterna. Är ibland vaken några timmar mitt i natten och kan inte somna om. Ligger på magen och gungar från sida till sida och låter "MMMMM" hela natten igenom.
Han tröttnar på alla aktiviteter innan dom ens är påbörjade. Han vill att bullarna ska vara färdiga nu, osv. Plockar vi svamp tröttnar han och kastar ut allt i korgen efter ett tag. Han förstör saker när han tröttnar.
Han kan inte hantera känslor utan förstör saker ilska. Tar av sig naken och har utbrott i timmar. När han är ledsen skriker han "jag vill inte!!!" och gömmer sig. (om han slår sig tex)
Han kan inte hantera impulser alls. Häromdagen slet han upp kompisens paket som råkade ligga framme, han spikade två spikar i bordet förra veckan för det råkade ligga en hammare och spik framme.. han häller ut schampoflaskor osv om han får tillfälle...