Inlägg från: Tobythegunn |Visa alla inlägg
  • Tobythegunn

    Otrohet

    Det verkar ju som att det är väldigt många här som skriver av sig om otrohet.

    Nu vill jag inte att det skall låta som att jag har något moraliskt högre fäste än alla andra. Jag vill bara veta hur det kunde hända?

    Jag menar jag har haft 3 långa förhållanden, ALDRIG varit otrogen, men många gånger KUNNAT vara det.

    Man hör ju ofta att anledningarna till att man är otrogen är att man mår dåligt, man har en dålig pers i förhållandet, man var för full, man minns inte mycket etc etc.

    Men varför kände jag inte alls behovet att vara otrogen även fast jag känt exakt det där? och att jag kunnat vara otrogen men valt att inte vara det?

    Jag har varit dyngrak, mått SJUKT dåligt i mina förhållanden, känt att jag inte fått den kärlek jag behövde, känt att kärlek svalnat, stött på andra kvinnor som varit sugna och känt allt det där som verkar få många till att bli otrogna etc etc. Men ÄNDÅ aldrig varit otrogen. 

    Har det med personligheten att göra? Värderingar? Förklara gärna.

  • Svar på tråden Otrohet
  • Tobythegunn
    Anonym (Gabi) skrev 2017-10-25 20:24:04 följande:
    Det handlar i grund och botten om karaktär inte situationen i förhållandet.
    Ja men eller hur? Jag vill ändå inte kalla folk som e otrogna människor med dåliga karaktärer. Eller kan man göra det? Jag menar jag tror det är många med egentligen mycket goda karaktärer som är otrogna... Jag tror ju ändå att otrohet utgör en majoritet, inte en minoritet. Så det är väl mer vanligt än icke.
  • Tobythegunn
    Anonym (Cornelia) skrev 2017-10-28 13:54:54 följande:
    Det är väl klart att det är många olika saker som spelar in . En kan det knappast vara. Jag tycker att det är härligt i alla fall. Ger en enorm krydda i tillvaron
    Wait, så du tycker det är något positivt att vara otrogen? xD Du skulle inte bry dig heller om din man/pojkvän/flickvän var det heller då? :P
  • Tobythegunn
    RK man skrev 2017-10-28 21:14:05 följande:

    Jag tycker att det är skönt att ha sex med olika personer. Det är busigt, sexigt och lärorikt. Tillför Habanero till livssoppan.
    Jag var trogen i 30 år. 
    Jag önskar att min fru även fick känna den kryddan, men hon vill inte ens prata om det.


    Jag menar, vill man ha sex med olika personer så är man väl singel? haha!


    Om nu partnern inte går med på det förståss. Finns ju fullt med "öppna" förhållanden och swingers..

Svar på tråden Otrohet