Inlägg från: Mentat |Visa alla inlägg
  • Mentat

    Nya Pensionsförslaget

    Draken55 skrev 2017-11-16 11:20:19 följande:

    Nu verkar politikerna överens, folk ska jobba tills de är 69!


    Ren lögn!

    Vad man vill införa är att folk skall ha rätt att jobba till 69 om de så önskar, vilket är något helt annat. Den som vill gå i pension tidigare skall fortfarande kunna göra det.

    Pensionskapitalet skall räcka under resten av ditt liv från det att du slutar jobba. Då kan du antingen
    * Acceptera att pensionen blir allt lägre i takt med att vi lever allt längre eller
    * Jobba längre innan du går i pension eller
    * Spara mer pengar till pensionen själv eller
    * någon kombination av ovanstående.

  • Mentat
    Draken55 skrev 2017-11-21 15:34:28 följande:
    Det är ingen lögn, det jag skrev är sant,  du får väl försöka läsa inlägget innan du anklagar folk i affekt, det blir bara pinsamt.

    Folk ska jobba tills de är 69, ja det vill ju politikerna, var är lögnen? jag säger inget om tvång.

    Alla med mattekunskaper förstår ju dessutom att om folk ska jobba längre påverkar det ju även de som vill gå i pension tidigare, att jag får rätt kan vi se när oranga kuverten kommer i brevlådan om 5-8 år....

    Under tiden är jag måttligt intresserad av att se en massa försvar av politiker som numera mest påminner om adeln på medeltiden, tack.
    Grundläggande svenska:
    Det är en avsevärd skillnad i betydelse mellan
    "folk ska jobba tills de är 69" och
    "folk ska få jobba tills de är 69"

    Det första är ren lögn och det var det du skrev. Det andra är korrekt.

    Mina matematikkunskaper är helt OK, tack. Den sista kursen var nog Kvantfysik II på teknis men jag behöver inte den nivån för att kunna konstatera det enkla samband jag skrev ovan:

    Pensionskapitalet skall räcka under resten av ditt liv från det att du slutar jobba. Då kan du antingen
    * Acceptera att pensionen blir allt lägre i takt med att vi lever allt längre eller
    * Jobba längre innan du går i pension eller
    * Spara mer pengar till pensionen själv eller
    * någon kombination av ovanstående.

    Lyckligtvis har vi ett så pass flexibelt system att du kan påverka väldigt mycket själv.
  • Mentat
    Draken55 skrev 2017-11-21 17:09:13 följande:
    Grundläggande läsförståelse, enligt min mening.
    Den som vill missförstå gör det, jag kan ju inte förhindra folk som avsiktligen vill missförstå.
    Ynkligt. Det hade varit hederligare att säga att du uttryckte dig slarvigt och menade att xxxx... etc snarare än att försöka gömma dig bakom anklagelser om mina avsikter.

    Mina avsikter är att ha en hederlig debatt där man må tycka olika, respekterar motpartens åsikt även när man inte delar den men håller sig till fakta. Inte direkt den anda som präglar FL, jag vet.
  • Mentat
    Draken55 skrev 2017-11-22 13:21:07 följande:
    Ynkligt?  Ja så långt vill inte jag sträcka mig, men visst borde man kunna begära att folk läste vad jag skriver istållet för att ljuga om vad jag skriver.

    Bättre om du erkände att du läste slarvigt.
    Var och en kan läsa innantill och konstatera vad som är rätt och fel.
    Därmed kommer vi inte längre, jag konstaterar att du vill föra debatter på den här nivån.
Svar på tråden Nya Pensionsförslaget