Fd man tar silver i tyngdlyftar-VM i damklassen...
Intressant, men det är ju inte ett inlägg i debatten för eller emot könskorrigering, utan snarare i en debatt om könsklasser i idrotten, eller kanske t o m för eller emot dopning inom idrott, eller åtminstone ett bra underlag för en reflektion över vad som är rättvisa inom idrotten. Blir det automatiskt rättvist bara för att något är naturligt?
Jag tycker personligen inte att dopning ska vara tillåten, men son tankeexperiment är det intressant att fundera över hur man skapar de mest rättvisa förutsättningarna för alla att delta. Det är inte första gången som någons tillhörighet i damklassen ifrågasätts, även kvinnor som är födda med kvinnliga yttre könsorgan kan ha naturligt höga testosteronnivåer. Hur som helst har ju Gavin/Lauren behandlats för att sänka testosteronnivåerna, som på sätt och vis är en form av omvänd dopning, även det kanske framstår för vissa som att livet fram till könskorrigeringen gav henne orättvisa fördelar, jämförbart med faktisk dopning.
Håller med om att det ska vara någon poäng med könsklasserna om vi ska ha dem, och just i tyngdlyftning känns det ju som att det finns en vits med det. Men det var ju en annan kvinna som vann, så orimligt stark för att vara kvinna är ju inte denna silvermedaljör.