• Ggrodan

    Har jag socialfobi - Rädd för att ringa till okända

    Det är lättare att hjälpa sig själv via att hjälpa någon annan, därför är det lättare att ringa i någons ställe än för eget bruk. Dessutom blir det mer sårbart när det är ditt privata ärende än att du ser det som ditt jobb.

    Jag har länge haft svårt för samtal men med åren har jag faktiskt börjat gilla det mer och mer. Det är så mycket enklare kontakt och det ger mer tillbaka än en text som är så platt, ingen röst, ingen ton,inget läte.

    Social fobi är ett ord som slängs runt för minsta lilla besvär med människor. Det är stor skillnad på social fobi och på att vara nervös inför samtal / möten / folkmassor. En fobi är en totalt överdriven orealistisk reaktion ,ungefär som att du beter dig som att någon jagar dig med kniv när du är på affären. Eller att du åker runt en hel stad via tre andra städer för du har fobi att åka över en bro. Med rädsla de nivåerna ut så här:

    Flashbacks

    Panikattack

    Social fobi

    Rädsla

    Ångest

    Oro

    Tvivel

    Nervositet

    Spänning

    Exhalterad

    man kan variera mellan de olika men de flesta når max till rädsla.

  • Ggrodan

    Glömde svara på varför telefon är mer nervöst än fysiskt möte.

    Det kan bero på att du får mer information under ett fysiskt möte det är lättare att uppfatta vem du talar med och anpassa dig.

    I telefonen är det bara en röst och väldigt lite information i jämförelse eftersom vårt kroppsspråk är största delen av en människas kommunikaktion sspråk.

Svar på tråden Har jag socialfobi - Rädd för att ringa till okända