Inlägg från: Annelie 76 |Visa alla inlägg
  • Annelie 76

    SVAMP I UNDERLIVET - TIPS!

    Pevaryl är ett otyg, använd aldrig den. Köp Canesten istället, mycket snällare. Men bästa salvan är Cortimyk. Den innehåller även hydrokortison som är klådstillande vilket är super när svampen sätter fart. Den är eg mot fotsvamp men det är samma svamp i underlivet så det går bra att använda på båda ställen.

    Men allra bäst är pillren du fick utskrivet. Inga receptfria mediciner slår dem.

  • Annelie 76
    AnnaCKickiH skrev 2017-12-31 23:17:31 följande:

    Tack alla för era svar!!

    Jag luftar för fullt här hemma, sover aldrig med trosor annars heller och tvättar mig med enbart med olja så något rätt verkar jag ju göra! Många säger att Pevaryl inte är bra, ska jag avbryta den kuren nu och fortsätta med det andra i så fall eller är det redan för sent så att säga?


    Ja, det är bara att sluta med Pevaryl. Du har ju tagit tablett så det räcker med en kräm just nu så köp Cortimyk idag istället. Nästa gång du får problem så köper du Canesten istället.
  • Annelie 76
    escapee skrev 2018-01-01 18:01:54 följande:

    Det är helt lugnt att använda daktacort salva. Samma sak som cortimyk!!!


    Fast Cortimyk är bättre då den inte behöver vara i kylskåpet.
Svar på tråden SVAMP I UNDERLIVET - TIPS!