Anonym (Va) skrev 2018-01-04 16:18:07 följande:
Vad lustigt att tro att människor dom hanterar barn bättre än andra helt enkelt haft "lättare barn". Det kan inte vara då att vi helt enkelt är bättre föräldrar?Var var jag skrivit att jag inte blivit/blir trött och sliten?
Lustigt att tro att du är en bättre förälder bara för att du inte upplevt bebistiden som lika påfrestande som Ts och en del andra i tråden. En bra förälder lär bl a, enligt mitt tycke, sina barn att visa förståelse, medkänsla och respekt mot andra och jag har svårt att se att en person med din attityd skulle lyckas göra det. Så jag tror inte du är en bättre förälder. Jag tror att olika föräldrar är bra på olika saker och ingen är perfekt! Sen är det klart att man hanterar omställningen att bli förälder olika och andra saker spelar också in. Ts har ju skrivit att det finns andra saker som tynger också och då är det inte så konstigt om påfrestningen känns jobbigare än om man har det bra på alla plan i livet för övrigt.
Ingenstans har jag läst att Ts inte ser till barnets behov utan hon ville ha tips på hur hon kunde göra för att bebisen ska vara mer nöjd.