Inlägg från: Anonym (min man) |Visa alla inlägg
  • Anonym (min man)

    Problem med "sjuk" pojkvän

    Corly skrev 2018-01-17 18:21:03 följande:

    Hm, personligen tycker jag lite synd om män när de hånas för att de är sjuka och mår dåligt. Det är som det där "jättebebissyndromet" som har blivit modernt att prata om numera. Det är ju till och med vetenskapligt bevisat att män blir sjukare av en förkylning än vad kvinnor blir. Och stackars kille som måste gå till jobbet när han mår så där pyton, kunde kan inte sjukskriva sig?

    Istället för att göra narr av din pojkvän när han mår skit, varför kan du inte vara lite hygglig och pyssla om honom lite istället? Vad är det här att störa sig på? När jag är förkyld så mår jag ofta ganska dåligt, och det är jätteskönt att ha en trevlig partner som servar och tar hand om en då. Givetvis gör man samma tillbaka när den andre är sjuk. 


    Nu kan jag bara tala för hur min man är, men han överdriver i alla fall. Han kan med ynklig röst be mig hämta ett glas vatten, eller köpa godis (godis, inte halstablett eller medicin) "för halsen", för att sekunden senare svara i telefon med sin vanliga röst. Är det en kompis som ringer så kan de snacka och skratta en lång stund med vanliga röster och utan hostattacker, för att sedan lägga på och genast ha svår hosta och ynklig röst. Han kan också vara sängliggande och " behöva sova", sålänge jag inte föreslår att vi ska göra något han tycker är roligt, gör då blir han genast piggare.

    Han är säkert sjukare vid vissa tillfällen men tyvärr har han sabbat sympatin genom att överdriva och låtsas så många gånger innan.
Svar på tråden Problem med "sjuk" pojkvän