Inlägg från: Anonym (Allmänläkare) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Allmänläkare)

    Vilka gränsvärden för TSH har de olika IVF-klinikerna?

    Jo vi har koll eftersom vi jobbar med detta dagligen. Enstaka förhöjda TSH är jättevanligt och endast en av orsakerna är hypotyroes. Har man inga specifika symptom behandlar vi ofta inte förrän vid tsh över 10, såvida T4 ligger bra. Man får nämligen T4 "på köpet" om TSH är patologiskt. Men allt i samråd med patienten, jag provbehandlar gärna upprepade TSH över 4 om man anser sig sa hypotyroida symptom, men en orsak till endast trötthet hittar vi tyvärr sällanI blodprover. Försöker man bli gravid har jag dock 2,5 som riktlinje speciellt OM man har TPO antikroppar. Detta pga av ökad missfallsrisk.

  • Anonym (Allmänläkare)

    Nascimur, din fertilitet är inte permanent skadad av din hypotyreos!

    Du behöver inte oroa dig.

    Amh och Fsh säger ensamt ingenting om fertiliteten beskriver endast äggreserven, men med högt Amh är det ju såklart större risk fär att du har PCO vilket kan påverkar ägglossningen.

    6-8 veckor är lagom kontrollintervall när man ställer in levaxin, när man uppnår ett stabilt tjs mellan 0.4 och 2 räcker kanske 1 ggr/året eller vid behov.

Svar på tråden Vilka gränsvärden för TSH har de olika IVF-klinikerna?