zuces skrev 2018-02-04 21:16:16 följande:
Oj vad konstigt! Syns det inte på ultraljud heller menar du?
jag fick
vul 7+3
sen ul 13+2 och direkt efter vul (samma dag)
han som gjorde vul 7+3 han letade så grundligt och noga och sa nej tyvärr jag hittar inget
så då gick jag hem och var ledsen , jaha det blev inget, trist men bara att gå hem och köra på nytt
men han ville inte boka någon ny tid lite senare, jag vet ju att det inte alltid syns på alla så tidigt.
Förutom det så är jag mycket nöjd med honom.
Sist jag var hos den förste sa han och så tittar du på skärmen-alltså den skärmen var bara gråa prickar-inget annat och han babblade på -ser du nu här är det och det och bla bla och jag såg inget svart , bara som när man söker tv-kanal och han ritade med pilen och så ser du här.pilen och strecken han ritade syntes ju på skärmen så han hade ju inte glömt att koppla in den
men symtomen försvann inte, istället förstärktes de allt mer och mer för var vecka som gick och tänkte "är jag dum i huvet eller vad"
Kroppen ger ALLA symtom och vi pratar inte bara 1-2 utan massa på graviditet
Så några veckor senare gick jag till någon annan och tänkte att nu är den så pass stor så nu måste man ju kunna se.
Jag trodde att jag skulle bli lika vänligt och proffsigt bemött som av den förste.
Vilken idiot jag träffade där.
Otrevlig, petade lite snabbt utanpå magen och gnällde äh jag vet inte du kanske har en bakåtlutande livmoder-äh vi går in till doktorn så får hon titta.
och där sitter en ung tjej som tittar EN minut och säger nej där är inget
vecka 13+2
jag var ju gråtfärdig och tänkte jaha då blev det inget-eftersom hon inte såg något via vul så var det antagligen en sådan som återbildats-jag får väl vänta på nästa äl då.
jag intalade mig varje dag att jag är inte gravid, jag inbillar mig symtomen, snart kommer de försvinna
men inte fan försvinner de inte
istället ökar de ännu mer
och NU kan jag känna rörelser i magen
första gången trodde jag att jag inbillade mig men det känns mer och mer och jag har i flera år mätt magen, brösten och vägt mig.
enligt min vikt idag är min midja för stor
enligt min midja idag är min vikt för låg-jag borde enligt midjemåttet väga MINST 10 kg till
nu kan man se magen sticka ut-den kom plötsligt .
v 16+0 kunde bara jag och sambon ana den sen plötsligt på två veckor bara växte den otroligt mycket
Jag har letat igenom internet och det är extremt ovanligt men det händer att barn inte syns på ultraljud