• SweetJune

    Magsjuka 15 månaders - vad ge?

    Hej

    Började med 4-årige sonen som fick magsjuka och nu har maken och vår 15-månaders flicka fått. Hon ammar fortf men vilken mat kan man ge och när? Om hon inte kräks på några timmar kan man ge typ lite ris, kokt kyckling? Vad är bra?

  • Svar på tråden Magsjuka 15 månaders - vad ge?
  • SweetJune

    Tack, nu klagar sonen 4 år på magont.. Har varit symptomfri sedan i fredags kväll. Ska vi ge honom något nu eller inte? Han har inte kräkts ännu men klagar emellanåt på magont. Har förberett en macka.

  • SweetJune

    Tack för era svar. Nu har minstingen bara ammat i 12 timmar, har inte fått mat sedan igår kväll. Kissar o ser ut att må bra. Har inte behövt ge ersättning då jag ammat. När vågar jag ge lite vitt bröd, morotspuré etc.. För tidigt idag mot eftermiddagen?

  • SweetJune
    Fru Ve skrev 2018-02-05 12:59:44 följande:

    Det kan du ju göra nu om barnet vill ta emot. Ge litegrann i taget och se hur barnet reagerar. Sen är det ju jättebra att amma då bröstmjölken är mild åt magen!


    Supertack
Svar på tråden Magsjuka 15 månaders - vad ge?