Inlägg från: Anonym (tjejpåbc) |Visa alla inlägg
  • Anonym (tjejpåbc)

    Ni tjejer på BC!

    Anonym (Kille på bc) skrev 2018-02-12 23:29:14 följande:

    Nu känner jag att jag behöver ge en genuskänga till kvinnosläktet och ni blir säkert krängta som vanligt.

    Det figurerar en bild på facebook på en gigantisk tjock bok som skulle vara manualen på hur kvinnan fungerar och kan inte annat än att instämma med ett garv.

    Bara för en timme sedan ringde min son och idiotförklarade sin mor vilket var helt logiskt men tyvärr går inte defekten att laga.

    I ett forskarprogram på tv testades kvinnor och män om sin sexualitet, kåthet och rövslickerifasoner och resultatet var skrämmande där männen fysiska reaktioner överenstämde med de mentala och verbala vilket var helt logiskt. När man gjorde samma tester på kvinnor blev resultaten helt galna utom all rim o reson och det är detta vi män ska försöka knäcka koden till. Ett klassisk exempel jag och mina vänner varit med om upprepat är att ett kvinnligt nej inte betyder nej alltid. Jag har haft sex åtskilligt under den tid jag bodde utomlands med tjejer som vid närmanden säger nej men vi strular vidare och det är jag som för sjutton mer el mindre blir våldtagen. När man ibland respekterat tjejens nej så viser det sig att hon blivit sur för att jag slutade. Snacka om förbryllande.

    När det sen gäller flickors val av partner finns det ingen logik heller. Ni väljer colla killar som vi andra vet är jävla idioter och blir inte det minsta förvånade när hon står där ensam med 2 ungar och han drogat el slagit henne. Samtidigt har jag flertalet kompisar som är genuint snälla, pålitliga, välutblidade och snygga svärmorsdrömmar men som alltid förblivit ensamma o barnlösa. Min snygga vännina här som kan få vilken man hon vill har valt en kåkfarare med missbruk och jag vet att hon bara fortsätter förstöra sitt liv o barnens.

    När ni kvinnor är ta mej fan inte kloka på en fläck i ert sökande och val av män och ni är inte förmögna att fatta de smarta intiativen för ert eget bästa medan vi killar går mer logiskt fram i vårt sökande och sen väljer det vi gillar. Bli nu inte så lättkrängta utan ta en funderare på om det faktiskt inte ligger något i det jag säger.


    Vad har det här med tråden överhuvudtaget att göra? Du kan skapa en egen tråd och diskutera dina sunkiga teorier. Eller ditt kvinnoförakt skulle jag snarare beskriva det som, skrivet av en mycket kränkt man. 

    Varför dina vänner är ensamma har nog sina anledningar, finns inga vettiga tjejer som skulle rata dem om de är som du beskriver. Dina högst personliga erfarenheter har inget med kvinnor i allmänhet att göra. 

    Vet du ens vad som menas med begreppet genus?? 
  • Anonym (tjejpåbc)
    Anonym (J) skrev 2018-02-14 10:57:35 följande:

    För min del är det ganska lätt att sola bland meddelande. Jag kollar först vad personen har för nick och inledningen på meddelande. Redan där ryker en hel del. Sen så har jag plus, tycker det är värt det. Utan ens att besöka profilen ser jag en del info, som tex civilstatus.

    Däremot är det svårare att hitta någon som man egentligen funkar med. Under några år har jag haft kontakt med och träffat några män, men endast två av de har varit vettiga (för min smak). Jag brukar säga att man förmodligen måste träffa några BC-patienter:) tills man prickar rätt.

    Min erfarenhet är att många män på BC är otroligt desperata, ljuger oftast om allt möjligt, har någon form av problem. Trots att jag söker bara sexkompis så försöker många göra det till en relation, men egentligen vill de bara ligga. För mig känns det helt ofattbart, varför göra så när jag uttryckligen vill bara ligga också. Alltså man har ingen behov att göra det till något överdrivet.

    Med tiden lär man sig att tacka nej, man känner igen olika mönster i beteende. Det värsta jag vet är när man övergår till kik, man har alltså inte ens träffats, och så blir man överöst med överdrivna komplimanger, hjärta, hjärtpussar osv.
    Jag föredrar lagom och rimlig intresse för just den fasen vi befinner oss i, samt män som kan skriva långa meddelande och kommunicera, allt annat tackar jag nej till. Ingen av oss har den tiden att springa på fika/drink hela tiden. Och om killen är vettig och intresserad kommer han att förstå och vänta tills man har tid, utan att tjata sönder det lilla intresse som fanns.


    Såhär ett tag senare.. så har jag också lärt mig en del mönster! Om jag hade haft den vetskapen i början hade allt blivit så mycket enklare. Jag inser att man märker ganska direkt när man börjar snacka på kik ifall man "klickar" där först och främst. Om man inte gör det är det ingen ide att ses ens. 
    Jag vet egentligen precis vad jag vill ha, gäller bara att hitta det...

    Mitt största "problem" är att hur säger man till nån att man inte är intresserad? Om man börjar prata om märker att det inte var vad man trodde? Känner mig så elak då och vill inte såra någon :/ 
  • Anonym (tjejpåbc)

    En annan sak jag undrar! Har hänt sååå många gånger att man fått ett brev/mail av någon, sen om man typ läser det efter en dag eller nåt, så står det att användaren inte finns på BC längre. Har hänt massa gånger. Är det fejkprofiler då eller vad?? 

  • Anonym (tjejpåbc)
    Anonym (Hmmmmm...) skrev 2018-04-01 21:36:39 följande:
    Vet inte om det är ett lyxproblem att få en massa skitmail. Nej jag vill inte ha en upptagen man. Nej jag vill inte ha en man som är 10, 20, 30(!) år äldre.
    Nej, många respekterar inte vad man söker. Har  en ganska välgjord profil där jag är noga med vad jag söker och där jag tycker att det är ganska tydligt att jag söker någon med lite fingertoppskänsla och finess.. Så får man mängder med "knulla ikväll" typ... Folk som vill ses spontant utan att man ens bytt ett ord innan, bara för sex.. Jag är ute efter något så mycket mer seriöst, inget för stunden bara. 
  • Anonym (tjejpåbc)
    Anonym (janbanan) skrev 2018-04-02 09:13:32 följande:

    jo, samma effekt, man väljer själv om man vill va barnslig eller vuxen, jag är ofta barnslig och ljuger, i just don't give a fuck 


    Alltså jag vet inte. Kanske är det omoget att ljuga. Men det är väl en balansgång. En kille tex är så dryg och verkligen inte min typ, bufflig och oattraktiv på alla sätt. Skulle ju kunna säga att han är det, men känns onödigt liksom. Sa att jag träffat en annan faktiskt, men han ger sig ändå inte och frågar hur det går och om vi har bra sex!? Så orkar inte ens bry mig om att svara.

    En annan skrev att han blev ledsen och jättebesviken, så har inte hjärta att säga att han inte lockar mig alls... Då skulle han ju bli sårad typ. Känns som att bara man skriver med nån så förväntas en massa. Jag kanske inte vill ses bara för att vi snackat på kik typ en dag och har väl all rätt att dra mig ur om det inte känns 100. Men många verkar ha svårt att ta det.
  • Anonym (tjejpåbc)
    Anonym40 skrev 2018-04-02 09:43:58 följande:

    [quote=78600066][quote-nick]Anonym (tjejpåbc) skrev 2018-04-01 23:01:31 följande:[/quote-nick]Nej, många respekterar inte vad man söker. Har  en ganska välgjord profil där jag är noga med vad jag söker och där jag tycker att det är ganska tydligt att jag söker någon med lite fingertoppskänsla och finess.. Så får man mängder med "knulla ikväll" typ... Folk som vill ses spontant utan att man ens bytt ett ord innan, bara för sex.. Jag är ute efter något så mycket mer seriöst, inget för stunden bara. [/

    Hej!

    Jo, ja vad ska man säga!

    Jag är kille och har samma problem och instämmer!

    Jag vet vad jag söker och är tydlig med det!

    Verkar som det finns lika många tjejer med problem och konstigheter! Har själv ett bra liv med kloka och sunda värderingar och man vill ju gärna träffa någon med liknande sätt o tänk! Har träffat några få som jag tyckt varit ?okej? men efter några träffar kommer det fram saker som inte funkar! Just som du skriver,, det ska hoppas i säng direkt eller det skickas naken bilder!

    Eller efter några glad vin och skratt är det liggning på schemat!!!!känslor verkar vara något som inte finns hos dom flesta!

    Trodde mest det var killar som betedde sig så, men det är kvinnor som man tror har klass och vett!

    Man har ju inte tid att sitta och skriva romaner med någon och sen visar det sig efter veckor o månader av skrivande och dejtande att det går fet bort!!

    Vart dejtar man vettiga tjejer?tips?


    Du verkar vara en ovanlig kille! Just det där med bilder.. alla vill ha massa bilder direkt. Jag vill liksom inte skicka bilder till höger och vänster, kan gärna göra det när man väl hittat nån bra för att egga varandra, men alla är så ivriga och tjatar om det. Intressant att du upplever att tjejer är så också! Trodde också det var typiskt killar. Vad är det som kommit fram sen som inte funkat för dig då?

    Känner också att det inte går att skriva romaner för om det inte klaffar så har man ju lagt ner mycket på den personen i onödan. Men ändå behöver man känna av lite först, att något lockar, för att man ska vilja ses.

    Vet inte om det spelar nån roll vart man söker, andra dejtsajter är ju mer inriktat på seriöst förhållande. Min taktik blir att vara otroligt kräsen och selektiv helt enkelt så att förväntningarna stämmer.

    Blir lite nyfiken på vart i landet du bor? :)
  • Anonym (tjejpåbc)
    Anonym (JoDu) skrev 2018-04-02 19:21:21 följande:
    Det är ju som två olika världar att vara på BC som man eller som kvinna (vilket iofs verkar vara fallet i allmänhet även på andra dejtingsidor).
    Jag har varit där i ett antal år och jag har lärt mig att uppskatta raka rör. Visst, det är inte jättekul att höra att "du är inte min typ" eller "jag attraheras inte alls av dig" men det är bättre än att skriva till varandra under lång tid för att sedan antingen ghostas eller undvikande svar. Brukar ganska snart känna om den andra egentligen inte vill men är artig.

    Ni kan sålla ... gör det! Ingen ide att lägga för mycket energin på att vara supersnäll. Se till folket som är där (säger inte alla, men vissa) de är ju inte så särskilt empatiska eller hänsynstagande?!

    Vill säga att det visst finns vettiga och härliga människor även på BC. Skrattande
    Jag ska försöka vara mer rak i fortsättningen. Taktiken att vara artig/undvikande verkar ju inget fatta. Tycker det känns uppenbart om man träffats en gång, och därefter inte får så mycket respons tillbaka. Då hade jag iaf låtit den personen vara, än att föreslå en till träff. Man är olika helt enkelt. 

    Är helt övertygad om att det finns vettiga människor på BC, jag är ju en av dem ;) Jag tycker ofta äldre män 10-15 år äldre än mig, verkar så mycket mer intressanta, de skriver på ett mer tilltalande sätt och de är respektfulla och artiga. Men då är jag lite orolig över åldersskillnaden och ifall jag kommer tända på dem fysiskt också.  
  • Anonym (tjejpåbc)
    Tom Araya skrev 2018-04-02 19:26:06 följande:
    Jag vet inte om ditt problem är jobbigare än att behöva skicka 50-100 vettiga meddelanden/intresseanmälningar till lika många tjejer för att få 1-5 svar...
    Nej jag förstår verkligen att det måste vara sjukt frustrerande! Man önskar att de som bara spammar folk kan hålla sig till likasinnade som är på samma nivå. Så kan vi vettiga tjejer fokusera på guldkornen istället... 
  • Anonym (tjejpåbc)
    Anonym (G) skrev 2018-04-03 09:14:39 följande:

    Tyvärr så blir det väl lätt så på bc, då det är ungefär 90% killar på bc jämfört med knappt 10% som är tjejer. Många killar verkar även vara väldigt desperata och träffar vem som helst bara för att få lite sex!

    Varför det inte finns fler tjejer på bc eller liknade sajter på nätet har väl att göra med de gamla könsstrukturerna kan jag tänka? Samt att ni tjejer skräms iväg av just det problemet som du upplever på bc?

    Men ett tips till dig är att istället för att ha en knapphändig profil som jag förstått att du hade idag, istället berättar mer ingående vad du söker hos en eventuell partner samt lägger upp några fina bilder på dig, som visar vem du är (inte naket eller närbild på könsorgan som många gör). Du kan sedan även genom plusmedlemskap medvetet blocka Mail från de män med de kriterierna som inte intresserar dig, exempelvis ålder, civilstatus, längd osv..

    På så sett smalnar du av flödet av mail ganska mycket :)

    Skulle du ändå bli bombaderad av oönskade mail så kan du göra som någon annan här inne även skrev. Stäng av inkommande mail en stund och bara beta av dem du hittills fått och svara de intressanta i lugn och ro.

    Lycka till!


    Känns som att det inte är riktigt 'okej' att söka sex som tjej. Därav skräms säkert många av en sajt som BC. Det är lite fult. Jag kan ju säga att det är inget man diskuterar med vänner ens knappt.

    Jag har en ganska välarbetad profil just nu, är tydlig med vad jag söker. Har även bild, en smakfull sådan men som ändå ger en hint om min kropp. Men vill vara diskret och anonym så det får räcka. Sen vill jag inte ha tusen till mail där killar bara skriver pga av min kropp.

    Hur blockar jag från civilstatus osv? Det enda jag ser är att man kan blocka åldrar och kön. Och hur stänger man av inkommande mail? Tack för tipsen!
  • Anonym (tjejpåbc)
    Anonym40 skrev 2018-04-03 19:18:59 följande:
    Vad söker du? Ärligt talat tror jag inte du skulle bli besviken om du både vill ha något snyggt och vettigt!
    Söker väl en seriösare kk/fbw, till en början. Är inte främmande för en relation då jag tror att det lätt skulle kunna leda till känslor om man blir så "nära" som jag vill. 

    Dock så bor du en ganska bra bit från mig. Hur gammal är du då? 
  • Anonym (tjejpåbc)
    Anonym (G) skrev 2018-04-03 16:41:54 följande:
    Ja så är det helt säkert, förstår inte varför egentligen, personligen så är jag mer för tjejer som vågar ta för sig och är mer öppen sexuellt. Men det ligger väl, väl rotat att tjejer ska hålla på sig!

    Det låter bra, tappar du helt säkert en del onödiga mail från ointressanta :)

    Nä det är det som är balansgången, visar du för mycket naket så kommer mailen från desperata män öka ytterligare.

    Har inget pluskonto just nu så vet inte om just civilststutus gåt att välja men är för mig det? Men du smalnar av din mailström en hel del genom att lägga in ålders och könfilter iallfall.

    Stänga av inkommande Mail, gör du genom att stänga av typ killar från att skriva, då stryper du mer eller mindre alla mail ;) Så lite så, hoppas det blir enklare för dig och att du hittar det du söker :)
    Ja det ligger djupt! Även om jag tycker precis som du och de flesta i min generation, så liksom påverkas man ändå av detta, tyvärr. Gamla strukturer helt enkelt. 

    Tack! Det hade jag ju kunnat räkna ut om jag tänkte lite :P 
  • Anonym (tjejpåbc)

    Jag är så mesig! Nu är det en som jag har träffat för ett tag sen, som har hört av sig igen. Vi har haft lite kontakt sen dess men bara lite artighetsfraser typ. 
    Tycker jag har visat tydligt att jag varit "svalare" efter att vi sågs (hemskt jag vet). 

    Han vill ses, ska jag bara säga, "tyvärr jag kände inte att det klickade"? Eller hur lägger jag fram det?

    Han var jättetrevlig och vi hade det trevligt men jag kände det mer som en vänskaplig relation. Vettig kille, därför känns det hemskt att säga att jag inte vill. Fanns ingen attraktion tyvärr :/

  • Anonym (tjejpåbc)
    Anonym (anti) skrev 2018-04-03 21:03:20 följande:
    Ärlighet är bra. Man kan bara säga att det inte klickade utan att det behöver såra eller så kan man ju ghosta som de allra flesta män. Bara låta allt rinna ut i sanden och hoppas att den andra fattar så småningom;(
    Jag måste svara. Kan inte ghosta en så rak fråga, vill ju vara schysst. Men vet inte hur jag ska formulera mig :P 
  • Anonym (tjejpåbc)
    Anonym40 skrev 2018-04-03 20:53:57 följande:
    Ursäkta att jag är på ,men något i det du skriver gav mig bara en konstig känsla att det kanske skulle funka riktigt bra!

    Ville bara skriva lite mera privat för att se om min mag känsla var rätt!!!!

    Nja vet inte om jag bor så långt från dig,, såvida du inte bor norröver!
    Vi kan skriva privat men om du bor i mellersta Sverige så är det inte något smidigt avstånd direkt :) Hur gammal var du? 
Svar på tråden Ni tjejer på BC!