Inlägg från: ESEP |Visa alla inlägg
  • ESEP

    hjälp- fråga om havandeskapspenning

    Söker du i det senaste laget? Men ja du ska fortsätta jobba, havandeskapspenning betalas inte ut för tid innan beviljat beslut.

    Det kan ta ganska lång tid att få svar, vilken vecka är du i ock när sökte du? Kan ju dessutom bli avslag..

  • ESEP
    RJEL skrev 2018-02-11 21:35:10 följande:

    Jag ska lämna in min ansökan i veckan.

    Är i vecka 28. Vet att man som tidigast får gå när det är 60 dagar innan beräknad förlossning. Men alla i min närhet säger att ja ska skicka in så fort som möjligt eftersom det kan ta tid.

    Och en annan anledning att jag söker så tidigt är för min barnmorska sa att innan jag kan bli sjukskriven så måste jag ha sökt havandeskapspenning


    Låter väldigt konstigt att din bm sagt så. Du är ju sjukskriven för att du är för sjuk för att jobba, finns ingen anledning till varför du ska behöva sökt havandeskapspenning. Foglossning kan man ta med när man söker havandeskapspenning men det som avgör är vad du har för jobb. Har du inte tillräckligt tungt/farligt jobb spelar det ingen roll hur svår foglossning du har utan då är det sjukskrivning som gäller.
  • ESEP
    RJEL skrev 2018-02-11 21:38:31 följande:

    Anledning att jag söker havandeskapspenning är för att min barnmorska sa att jag måste söka de innan jag kan bli sjukskriven. Att försäkringskassan helst ser att man försökt där först.. så ja gör bara va jag tror jag måste.

    Ja kan inte utföra mina arbetsuppgifter och får sjukanmäla mig pga att ja inte kan gå. Så ja hoppas ja får de beviljat :(


    Tyvärr är det där lite av ett lotteri och beror mycket på vilken handläggare du får och hur du skriver det. Antar att det är försent nu men annars är det bästa att höra med kollegor som kanske fått det beviljat och skriva likadant. Kanske kan vara aktuellt om du överklagar.
Svar på tråden hjälp- fråga om havandeskapspenning