Arbeta som webbredaktör?
Nån? :)
Att välja utbildningar handlar inte bara om att man ska få en bra utbildning i den mening att den ger dig rätt verktyg, utan också i den meningen att den ger rätt kontakter.
Det sägs att det är kontakter som ger jobb och så är det verkligen i vår bransch. Man kan vara superduktig, men sitter man inte på rätt kontakter spelar det ingen roll. De bästa kontakterna får man genom utbildningen och praktiken.
Jag vet inte var du bor? Men jag skulle rekommendera att du tänker att kanske måste flytta. Jag skulle inte rekommendera distans.
Om du bor i norra delarna av Sverige skulle jag rekommendera Mittuniversitetes utbildningar. Väldigt praktiska (har haft flera duktiga kollegor som gått där)
Om du bor i södra Sverige skulle jag rekommendera Södertörn eller JMK eller JMG (även om de två sistnämnda är mer teoretiska än praktiska).
Numera jobbar jag på en av de fyra största tidningarna i Sverige och ja som sagt, allt handlar om kontakter. Fler frågor?