Inlägg från: Anonym (Miss_S) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Miss_S)

    Bra förskolor i centrala Malmö?!

    Bra förskolor, björnens förskola är bra. Jag har haft/har alla mina barn där och de har en fin och stor gård med bra personal. Tranan, triangeln är också bra.

    Lycka till

  • Anonym (Miss_S)
    Anonym (Vårförskola) skrev 2018-03-12 18:39:52 följande:

    Malmö införde för ett par år sedan något de kallar för vårförskola. Det innebär att de som söker på våren när det finns väldigt få platser lediga ibland behöver bli erbjudna en plats som är längre från hemmet än de flesta får. Kommunen ger dem då den förskoleplatsen som en tillfällig plats och som bonus så får de en garanterad omplaceringsplats i augusti på ett av sina förstahands val.

    Tycker själv det känns ganska mycket som fusk när nästan ingen annan kan få en plats på någon av de önskade valen i innerstan.


    Ja det är riktigt dumt, mer jobb för förskole personalen, barn och föräldrar. Läste någonstans att de gör så för att folk ska integreras.
Svar på tråden Bra förskolor i centrala Malmö?!