• Anonym (:()

    Missade drömhuset, IGEN :(

    Vi har letat hus i vårt område i snart ett år. Vi har ett bra boende nu, men skulle behöva minst 1 sovrum till. Då ett av barnen går i skola vill vi helst bo så att hen kan gå själv till skolan utan att passera en av samhällets tyngst trafikerade vägar (där förare tar 0 hänsyn till skolbarnen).

    I höstas kom ett "perfekt" hus ut på mäklarsidorna. 5 minuter till skolan på skyddad gångbana, perfekt planlösning och precis lagom mycket gård. Garage och biltak för 2 bilar, så sambon kunde ha verkstad och vi skulle slippa snö på bilarna. Det fanns ju lite att fixa men vi föll direkt.

    Accepterade utgångspriset direkt på visningen, men förlorade budgivningen. Åh vad jag grät. Jag ville verkligen ha det huset, men det slutade på 50 000 mer än vi hade möjlighet att skrapa ihop. Livet gick vidare, men drömmen levde kvar för ingen flyttade in.

    Så för några veckor sedan blev det till salu igen, till mycket lägre pris. Utan några eg nya fel men säljaren behövde bli av med det. Det stora fel som fanns hade vi planerat att åtgärda redan förra gången, i maklig takt. Med detta pris kunde vi göra det innan vi flyttade in. Återigen accepterade vi utgångspriset på visningen. Och återigen förlorade vi budgivningen. Jag är så ledsen och bitter. Fan också, rent ut sagt. Jäkla skit! Är bekant med dem vi budade mot, så vet att deras barn går inte i skolan ännu, de kunde bra ha sökt sig någon annan stans. Fan fan fan.

    Jag brukar inte svära men jag är så besviken att jag har inte ord.

    Säljaren lär vara nöjd då det slutade 370 000 över det låga utgångspriset, och för oss 70 000 över maxpriset (och 20 000 över absoluta hard limit, utan utrymme för överraskningar vid renoveringen). Vet att köparna har byggare i släkten, kul för dem, skit för oss.

    Hur ofta får man andra chansen på drömhuset?

    Och det värsta är alla plattityder från folk. Jag sörjer verkligen detta hus, och det kommer käcka kommentarer som "ni hittar snart något bättre" (vi har sökt ett år, detta är det enda som känts helt rätt), "det var nog inte meningen/det finns en mening med detta" (uppenbarligen. ..) "vilken tur, det fanns säkert fel på huset" (ja, och vi visste om dem och planterade åtgärda dem).

    Det är som att jag inte ska få vara ledsen för detta, utan ska bara rycka på axlarna och gå vidare.

    Min sambo är också besviken och ledsen. Skitjobbigt då han som vanligtvis är tystlåten sluter sig helt och knappt svarar på tilltal, så kan inte prata med honom heller.

    Men hur ska jag bemöta alla "det kommer något bättre"?

    Vi mötte ju den attityden i höstas med, men på riktigt så har det inte kommit ett enda hus som passat våra behov (och prisklass) sedan i höstas när vi förlorade detta hus första gången.

    De säger dessutom att vi inte kan jämföra med detta och ska glömma det? Varför ska vi inte jämföra? Om vi hittat och vet precis vad vi vill ha, är det inte exakt det vi ska jämföra med, så vi slipper ångra oss om något år?

  • Svar på tråden Missade drömhuset, IGEN :(
  • Anonym (hjkl)
    Anonym (:() skrev 2018-05-05 08:56:47 följande:
    1,3 miljoner var utgångspriset. Det är ett extremt lågt utgångspris här. Slutsumman blev 1,67 miljoner. Med de renoveringar som behövdes göras ville banken inte godkänna att vi budade högre än 1,5 pga att huset var så lågt värderat att de inte kunde vara säkra på värdet (fast tilläggssäkerheter finns) vi bjöd upp till 1,66, dvs vi har 150 000 i besparingar att lägga till. Vi hade räknat med 200 000-300 000 till att röra oss med pga tidigare lånelöfte på samma hus. Detta var fortfarande ett lågt pris (ca 2,5 miljoner) men säljaren behövde få huset sålt då deras hyresgäst flyttat och de inte hittade någon ny, samtidigt som barnen de sparat huset åt bestämde att de inte ville köpa.

    Alla ni som skriver att köparen tänker på framtiden... vi tar det igen. Jag missunnar dem inte huset. Jag kanske inte får fram det i skrift, men det är som att någon dinglar vad du nu drömt om framför näsan på dig, och precis när du ska ta det är någon annan snabbare än dig och tar det. Dessa personer var på förra visningen men var då inte med i budgivningen, så nej, deras drömhus är det inte. Det är ett bra och lämpligt hus för dem. Jag vet hur hans drömhus ser ut då han sålde det för några år sedan pga skilsmässa. De har även tittat på hus i andra skolområdena så de är inte bundna av det.

    Min besvikelse över att vi inte fick köpa huset är inte ett dugg kopplat till de som köpte det. Mitt sätt att bearbeta sorgeprocesser är tyvärr att tillåta mig att älta lite. I höstas var det svårare då de som vann budgivningen då verkligen inte hade behov av huset utan enbart var ute efter ett fastighetsklipp pga priset. (Ja, det vet jag. Det pratades mycket när de aldrig flyttade in)

    Jag är inte låst vid detta huset som sådant, men vi bor i området och jag vet vad det finns för hus här. Det är ytterst osannolikt att ett lika bra hus (menar här planlösning, rumsindelning och skick) kommer att bli till salu då den stora generationsväxlingen i området redan har varit och det bor mest barnfamiljer där.

    Hellre "oj vad tråkigt." än försök till peppande plattityder. För plattityder kräver ett svar, helst ett jakande positivt annars blir man dåligt bemött. Och just nu fixar inte jag det.

    Jag har ingenstans skrivit att vi har BRA löner (allt är dock relativt) men banken räknar ju även med vår nuvarande bostad och lånet för den i vår betalningsförmåga (vi amorterar bort vårt lån med en betalningstid på 20 år) då man inte vet hur länge den tar att sälja.
    Men oavsett allt annat så är det INTE dyra hus där ni bor, det är väl det en del försöker säga. Där är du helt fel ute.

    Jag bor i en mellanstor stad och vi sålde nyligen ett riktigt renoveringsobjekt till hus för ungefär 2,8 miljoner. Då är det som sagt MYCKET som behöver göras på det huset, så det var riktigt billigt med tanke på yta och läge.

    Ett hus i samma läge och i samma storlek och med hyfsat skick kostar ungefär en miljon till. Ibland lite mindre, ibland ännu mycket mer. Det finns ännu bättre lägen i stan, och där kostar husen ännu mer. 

    Så nä. Tror du att husen är dyra där ni bor, saknar du perspektiv och/eller allmänbildning. 
  • Anonym (A)
    Anonym (Flytt?) skrev 2018-05-05 11:32:59 följande:
    Finns många som söker sig till mindre kommuner med bra skolor. Där kan ni köpa fina hus runt miljonen, bor ni lite utanför kan ni få världens ställe för 800.000 plus att det många gånger ger mycket mer fritid eftersom det går fort till jobb/skola. Dessutom en låg boendekostnad. Men är inte bara att flytta, har man släkten nära så förstår jag mycket väl att man tvekar.
    Håller med
  • Anonym (Här vi)

    I vårt område börjar de flesta hus nånstans mellan 10-15 mimjoner.. Vi kommer bli tvugna att söka oss härifrån hur mycket vi än älskar barnens skola och området öht.

  • Anonym (hustomte)

    Vilken igenkänning! PRECIS så hade vi det i något år. Jag var extremt besatt av två olika gårdar i tur och ordning. Halva år är borta ur minnet för jag gjorde inget annat än krånglade med banken och kollade på tapeter på nätet typ. Sen kom nån rik människa och så sprack det. Men sen hade vi plötsligt jordens största tur och kollade på ett hus som såg lamt ut i annonsen och bara en till budade på, och det var så fint! Jag hade inte velat ha de andra längre och de hade visst en massa dolda fel dessutom. Men jag vet precis hur du känner. Man sörjer ju liksom det livet man skulle haft där. Men det mesta här i livet löser sig i slutändan till det bästa fast man inte tror det just då.

  • Anonym (:()

    Det finns hus för väldigt många miljoner här med. Vi är inte intresserade av dem. Ni får tro på mitt ord att det är dyrt område, det är inte min åsikt utan helt vedertaget. Vi söker inte ett stort hus, eller en flådig strandtomt. Vi har inte sparat några pengar alls de senaste 2 åren pga att jag först blev sjukskriven, sedan gravid och mammaledig. Vi sparar ca 5500 varje månad, men det är mer långsiktigt sparande till barnen och pensioner. Banken har en norm de måste följa, de har sparande utöver den, medan vårt sparande ryms inom normsumman. Men, iallafall, så är de skeptiska till att låna ut om normen inte håller. Vi har inte höga inkomster, men vi spenderar inte speciellt mycket i jämförelse med normen.

    Vi ska titta närmare på ett annat hus i utkanten av skolområdet nästa vecka. Det kommer att bli en utmaning för skolbarnet att klara den skolvägen , och mycket materialval är väldigt fula (men nog moderna).

  • Caroluscarolus
    Anonym (:() skrev 2018-05-05 21:31:23 följande:

    Det finns hus för väldigt många miljoner här med. Vi är inte intresserade av dem. Ni får tro på mitt ord att det är dyrt område, det är inte min åsikt utan helt vedertaget. Vi söker inte ett stort hus, eller en flådig strandtomt. Vi har inte sparat några pengar alls de senaste 2 åren pga att jag först blev sjukskriven, sedan gravid och mammaledig. Vi sparar ca 5500 varje månad, men det är mer långsiktigt sparande till barnen och pensioner. Banken har en norm de måste följa, de har sparande utöver den, medan vårt sparande ryms inom normsumman. Men, iallafall, så är de skeptiska till att låna ut om normen inte håller. Vi har inte höga inkomster, men vi spenderar inte speciellt mycket i jämförelse med normen.

    Vi ska titta närmare på ett annat hus i utkanten av skolområdet nästa vecka. Det kommer att bli en utmaning för skolbarnet att klara den skolvägen , och mycket materialval är väldigt fula (men nog moderna).


    Beklagar sorgen (ironi)
  • gbgumman
    Anonym (:() skrev 2018-05-05 21:31:23 följande:

    Det finns hus för väldigt många miljoner här med. Vi är inte intresserade av dem. Ni får tro på mitt ord att det är dyrt område, det är inte min åsikt utan helt vedertaget. Vi söker inte ett stort hus, eller en flådig strandtomt. Vi har inte sparat några pengar alls de senaste 2 åren pga att jag först blev sjukskriven, sedan gravid och mammaledig. Vi sparar ca 5500 varje månad, men det är mer långsiktigt sparande till barnen och pensioner. Banken har en norm de måste följa, de har sparande utöver den, medan vårt sparande ryms inom normsumman. Men, iallafall, så är de skeptiska till att låna ut om normen inte håller. Vi har inte höga inkomster, men vi spenderar inte speciellt mycket i jämförelse med normen.

    Vi ska titta närmare på ett annat hus i utkanten av skolområdet nästa vecka. Det kommer att bli en utmaning för skolbarnet att klara den skolvägen , och mycket materialval är väldigt fula (men nog moderna).


    Lycka till. Barn brukar redan i år 4 fixa buss till skolan det är inte många år om skolvägen är ett problem. Vi flytta från nära till skolan till längre ifrån nu när den yngsta var 9 år. Det går så bra med bussen.
  • KaiserHans

    Ett hus lär inte fixa ert förhållande, ni får hitta på något annat. Det låter som att ni ska ha allvarliga problem och du tror att allt ska lösa sig bara ni flyttar. Finns det inte nått allvarligare bakom sitter man inte och bölar för att man förlorat en budgivning.

  • Johnnyorange

    Klart man kan känna sig besviken. Men det är också många idag som inte ens har möjligheten att köpa sig ett hus.

Svar på tråden Missade drömhuset, IGEN :(