FrozenGarden skrev 2018-05-21 21:10:05 följande:
Det är nästintill otroligt att det finns så många människor här som är helt perfekta och utan en enda brist. Som kan kasta sten i glashus och namnkalla andra för att man inte har en perfekt situation och för att man har brister. Jag är åtminstone villig att titta på mig själv. Det är mer än jag kan säga för er. Och nej jag skäms inte för att jag inte är perfekt och för att jag har känslor och tankar. Tack till alla er som har empati. Er andra har jag inget till övers för. Kalla mig vad ni vill och gå sen och polera era silverskedar.
Alltså, kom igen. Tråden handlar ju om dig. Vem här har sagt att dom själva är perfekta? Skärp dig och ta av offerkoftan.
Vad gör du själv för att bättra på situationen? Förutom att tycka att barnet är en fripassagerare i sin egen familj och i sitt (ena) hem? Du skriver ju mest bara att han irriterar dig. Att han tar saker ur skåpen, i sitt eget hem? Att han inte får röra ditt barns leksaker. Varför? Hade han sönder bollen? Hotade han att skada ditt barn? Eller var han bara ett barn som plockade upp en boll, och du ansåg att han inte "fick" det? Se till att barnet har hörlurar om han vill spela spel eller se på youtube.
Du har satt dig i den här sitsen själv. Du måste ha känt din sambo i minst två år innan du valde att skaffa barn med honom. Du visste att pojken fanns i din sambos liv. Du måste acceptera att det är hans hem också.
Och ställ lite krav på din sambo. Det är ju trots allt hans barn.