Inlägg från: orange29 |Visa alla inlägg
  • orange29

    CSN, Saknar poäng för utomlandsstudier

    Hej! Jag fick ett mail från CSN för ett par dagar sedan och har rejäl panik.

    Jag har studerat utomlands i 1 år och ska i Augusti tillbaka till skolan för att plugga ytterligare 1 år. Men så fick jag ett mail av CSN att jag endast har 21 poäng av mina tidigare studieresultat och behöver 3 poäng mer för att få CSN. 

    HUR ska jag kunna få ihop det?? Jag kan ju inte åka över hela jorden till min skola där för att få resten av poängen?

    Annars kräver de ett eventuellt intyg om något individuellt extra arbete som jag gjort under min studie tid där. Vilket jag inte har. 

    Snälla vad ska jag göra? Kan jag ta någon kort sommarkurs i Sverige nu i Juli på något universitet? 

    Eller är jag bara totalt körd? 

  • Svar på tråden CSN, Saknar poäng för utomlandsstudier
  • orange29

    Jag ringde CSN imorse och tydligen hade de gjort ett misstag. Hade visst uppnått mer än förväntat i studieresultat så mina nuvarande poäng var inga problem och de såg till att ändra det. Vilken lättnad! Men en riktigt onödig stress panik jag fick där.

    Tack till alla som kommit med tips och hjälp! 

Svar på tråden CSN, Saknar poäng för utomlandsstudier