SD varför är du för / emot?
Eftersom SD aldrig kommer få någon makt är det inte intressant att spekulera i var de kan landa i sitt velande.
Något jag tycker är fascinerande med SD är att det finns så få neutrala. Ett par borgare och kanske ett fåtal sossar är neutralt inställda till SD. Utöver det så finns ett litet antal extremhögerpersoner som tycker SD är halvt ok och använder SD som rekryteringsbas för mer rasistiska ideologier . Övriga antingen älskar dem eller hatar dem. Väldigt få är neutrala.
Både sossar och borgare kan regera Sverige och motståndarna gillar det inte, men de är ok med det (med ett fåtal undantag) och accepterar dem. Man är lite sur och gnäller, men man hatar dem inte.
Om SD skulle vinna ett val och låt oss säga ha 55%:igt stöd av väljarna, hur skulle det funka om resterande 45% hatar dem? Jag tror det är svårt, det är lite som med Trump. Man gillar Trump eller hatar honom, detta har lett till att Trump har väldigt svårt att genomföra sin politik. Man sätter sig på tvären, letar efter sätt att underminera hans beslut och visst, Trump är president och har mycket makt, men det finns ingen chans att han kommer få genomföra allt han vill genomföra, utan han få försöka med ett par grejer. Detta gör honom betydligt mindre inflytelserik än tidigare presidenter som man gillat eller ogillat istället för hatat eller älskat.
Skall då SD få någon egentlig makt, även om de vinner måste de antingen införa diktatur eller få sina motståndare att inte hata dem, för annars kommer de motarbetas alldeles för mycket för att kunna genomföra speciellt mycket.