• Lillypie

    Min man anmäld till soc

    AAAN89 skrev 2018-07-25 20:03:46 följande:

    Ja men han pekade på sin kusin och sa att han vaktar henne! Och då sa hon att hon ej såg honom fast han bara var några meter bort. Och mitt barn var ej i vattnet, utan bara på kanten. Och i den sjön måste man gå låååångt ut för att det ska bli djupt! Hade hon gått ut själv i vattnet hade behövt gå minst 15 meter för att det skulle bli så djupt att det blir farligt för henne!


    Man kan drunkna vid strandkanten också, så man bör hålla koll på sina mindre barn noga. Det räcker med ett par cm. Läs länk nedan.

    www.barnakuten.nu/det-livsfarliga-vattnet/
  • Lillypie
    Anonym (Lugn) skrev 2018-07-28 08:50:04 följande:

    Ja och kusinen hade koll.


    Jag förstår att kusinen hade koll. Det jag reagerade på var att du sa att ditt barn hade behövt gå länge innan det var farligt. Försökte förtydliga att det är farligt även vid strandkanten för små barn. Det räcker med ett par cm vattendjup.
Svar på tråden Min man anmäld till soc