Inlägg från: SvenOlsson |Visa alla inlägg
  • SvenOlsson

    Insemination i Danmark i Augusti 2018

    Jag förstår att det kan kännas som en spännande resa ni har framför er! Jag har nog inte mycket att tillföra diskussionen egentligen, men jag har gedigen erfarenhet som privat donator åt barnlösa par. Det kanske är en känslig fråga, isåfall behöver ni inte svara, men jag undrar hur stor prislappen är för alternativet med Danmark?

  • SvenOlsson
    askyfullofstars skrev 2018-07-23 13:45:04 följande:

    Beror på om man köper anonym eller icke anonym sperma, om kliniken väljer åt en osv. Kostar omkring 7000 - 10 000 kr per försök.


    Det är en hel del, speciellt med tanke på hur många försök som kan behövas. Sen tillkommer resekostnad och hotell också, kan jag tänka. Gäller det priset vanlig enkel insemination, utan ivf eller andra avancerade fertilitetsmetoder?
  • SvenOlsson
    Anonym (Har barn från insemination) skrev 2018-07-23 19:19:18 följande:

    Jag har en fråga till dig.

    När du säger "gedigen erfarenhet", vad menar du då?

    Hur många familjer har du hjälpt få barn i Sverige?


    Jag har gett upphov till tre graviditeter för två par. Däremot har jag donerat till fler än så, där graviditeten inte fäst (vilket jag tror beror på det varit för få försök). Sammantaget tycker jag det gett mig en gedigen erfarenhet av att möta mottagare som befinner sig i olika livssituationer
  • SvenOlsson
    Jeanetty skrev 2018-08-09 20:01:30 följande:

    Jag beställde från sellmerdiers, det blev tysken jag nämt tidigare :) MOT20, ICI 2ml så rent krasst 40 miljoner spermier. Leveransen kom imorse.


    40 miljoner låter inte så mycket, kanske? Jag hade 495 miljoner i mitt prov inför att jag skulle börja donera. Jag kände mig som stålmannen ett tag när jag fick veta resultatet, men sköterskan tog ner mig på jorden lite - det är väldigt bra resultat, men ändå inom normalspannet.
Svar på tråden Insemination i Danmark i Augusti 2018