beccagranen skrev 2018-09-14 07:35:09 följande:
Varför inte kolla på arbeten som går att utför hemifrån i första hand.
Det finns arbeten inom kundtjänst som man kan utföra hemifrån, mycket mail svar samt vara uppkopplad på chatt med kunder.
Att driva eget är en stor satsning, och jag är tveksam till att du klarar av det med utmattnings symptom. Än värre när du inte har en affärsidé du brinner för, saknar ekonomiska kunskaper, pr kunskaper samt att man måste ha ett startkapital.
Om du ändå känner att du hade velat testa att vara egen, så skulle jag börjat med ett företag som redan finns, att vara återförsäljare. Finns många hemförsäljningsbolag som bedriver små webshoppar.
Jag har redan tittat på det och inte hittat något som är så pass fritt. Jag kan ju ha missat något, men just nu verkar alternativen vara fortsatt sjukskrivning eller starta något eget. Känns ju förbannat trist att behöva fastna i sjukskrivningen och om dom börjar diskutera sjukersättning.
Helt utan ekonomiska kunskaper är jag inte, jag gick ekonomi på gymnasiet, men jag är inte utbildad ekonom på det sättet att jag tex skulle kunna erbjuda ekonomitjänster så som årsredovisning och sådant.
Startkapital måste man bara ha om man startar ab. Mycket går att sköta från en dator utan dyra inköp i starten. Beroende på vad man gör så klart. Ska man inte producera något fysiskt och ha ett lager så är det ofta rätt lite som behövs. Om jag dessutom fakturerar via företag så slipper jag ju sköta ekonomin själv, även om det inte är så svårt när det är i liten skala.
Tack för tipset, ska kolla på det.
Anonym (Egenföretagare) skrev 2018-09-14 07:43:42 följande:
Med erfarenhet både av anställningar, egna företag och sjukskrivning kan jag säga så här: Tänk igenom saken noga, att vara egen tar oerhört mycket energi. Det är lätt att bara tänka på att man bestämmer över sig själv, men man är också ensam ansvarig för allt. Att inte ha någon att luta sig emot när saker händer, för det gör det. Då måste man orka stå för det ensam. Om du plötsligt blir sjuk igen så måste du ändå på något sätt meddela eventuella leverantörer, kunder, lösa ekonomin o s v...
Det är också lätt att tänka att det är skönt att inte ha någon chef, men kunder är tuffare än de flesta chefer. Du själv kommer behöva vara tuffare mot dig än de flesta chefer, åtminstone om du ska få snurr på det så du kan försörja dig på riktigt.
Kort sagt, förlåt att jag neggar, det är underbart att vara sin egen, men att bli det för att man inte orkar med det en anställning kräver är ett feltänk.
Tack för varningen! Det är absolut inte så att jag bara vill ha pepp och hejarop utan jag vill ha en realistiska diskussion kring det.
Jag är fortfarande sjuk, och har varit det i flera år nu, så jag vet hur jag är påverkad av det. Jag har väldigt oregelbunden energi, behöver väldigt mycket vila och anpassning, men jag har inga långa perioder där jag är totalt "däckad". Tillräckligt för att kunna hålla igång ett företag med bokföring osv.
Det är just det där med att kunna leverera kontinuerligt, mot kunder, som jag är orolig över. Helst hade jag ju behövt komma på något som inte är lika känsligt för det. Något åt det mer passiva hållet. Förslagsvis en webbaserad kurs i något som folk laddar ner. Jag behöver producera den en gång, sedan sköter det sig själv. (om det nu hade varit så att jag varit så pass expert inom ett område att jag kunde göra en kurs haha) Men du förstår kanske hur jag menar?
Jag förstår vad du menar med att det blir dumt om man gör det för att "man inte orkar en anställning". Men det beror ju mycket på vad det är man inte orkar med anställningen och på vilket sätt. Jag kan tex sitta här nu och skriva eftersom jag har en bra dag idag, men kommer snart ändå behöva lägga mig och vila. Det betyder inte att jag inte har x antal timmar/vecka som jag orkar lägga på att arbeta. Problemet är att jag inte har någon aning om vilka timmar på veckan det kommer bli och jag har inte hittat någon chef som är okej med så passa flexibla tider. Eller något arbete som inte handlar om att kunna leverera efter specifika krav på utsatt tid..