Allmän omvårdnad sjuksköterskestudent
Nej man gör inte nedre toalett varje dag. Sen är frågad vad utbildningen tycker man ska göra, men i verkligheten gör man absolut inte nedre varje dag.
Nej man gör inte nedre toalett varje dag. Sen är frågad vad utbildningen tycker man ska göra, men i verkligheten gör man absolut inte nedre varje dag.
Ja det är självklart. Men om man pratar generellt så är det inte varje dag.
Ja, vad skulle det annars handla om?
Oavsett så har inte alla som bor på äldreboende inkontinens. Långt ifrån. Och det är många som inte har inkontinens som behöver hjälp med hygien av andra orsaker tex fysiska hinder eller demenssjukdom. Och samma sak gäller på vårdavdelningar. Men många klarar att tvätta sig själva bara dom har någon med som stöd.
Och oavsett så ska ts visa sina kunskaper, så det spelar mindre roll vilken vårdinrättning det handlar om för hon/han ska förmodligen utföra både övre och nedre.
Fast jag vet ju hur det ser ut på avdelningarna. Ser det var och varannan dag. Och man gör det inte varje dag. Det är absolut önskvärt att det skulle göras varje dag på alla som behöver hjälp med det, men det görs in.