kung Hessel skrev 2018-11-02 09:45:05 följande:
Det vanligaste försvaret av kommunism bygger på att V inte längre kallar sig kommunister. Men medlemmarna är desamma...
Ingen vill ju bli kallad kommunist, men det skiner igenom när man på fullt allvar vill bygga en regering på ett parti som vill avskaffa marknadsekonomi och äganderätt (grundläggande mänsklig rättighet).
Nej, det funkar inte så - man kan inte hitta på egna definitioner av begrepp och därefter kräva att vuxenvärlden ska överge den vedertagna betydelsen. Skulle man göra så generellt så skulle allt bli ett enda stort dadadadadadadadada.
Kommunism är inte motsatsen till kapitalism eller marknadsekonomi. Kommunism är en ideologi där man vill införa socialism genom proletariatets diktatur och målet är det klasslösa samhället där alla bidrar efter förmåga och förtjänar efter behov.
En föräldrad ideologi som upprepade gånger visat sig vara en katastrof för dem som drabbas av den.
Det finns inte många kommunister i Sverige idag, kanske några snorungar av modell AFA, men inte mycket mer.
V har inte målsättningen att ta makten genom revolution, införa proletariatets diktatur och sträva mot den kommunistiska utopin det klasslösa samhället. V av idag är mer som S var för ett antal årtionden sedan, de tycks förespråka reformism och blandekonomi.
Men ts problem är inte att hen är högerdebattör, hens problem är att hen befinner sig på bebbestadiet i fråga om uppförande men att hen ständigt skyller i från sig och därmed fortsatt vägrar uppföra sig som folk.
Vi är faktiskt gäster på FL - hen uppför sig som en gäst som spottar på värdfolket och sen skyller uppförandet på andra.
"Passar inte galoscherna så är det bara att åka hem" sa Vivianne Franzén för ett knappt decennium sen. Ett uttalande ts förmodligen instämmer i avseende andra men inte förmår att omsätta till förståelse för hur det egna uppträdandet framstår för andra.