Kan vi prata om s.k "incels"
1. Det är inte bara kvinnor som röstar på C och MP.
2. Det var inte bara kvinnor i riksdagsgruppen för C och MP 2015-2018. Och det var S, ett mer manligt dominerat parti som styrde under dessa år. Att "skylla"politiska beslut man inte gillar på hela Sveriges kvinnor fungerar därför inte. Det är en grov förenkling.
3. Att invandrargruppen som kom till Sverige 2015-2018 hade majoritet av män var heller inget som Sveriges kvinnor specifikt hade önskat sig, utan det beror på den sociala strukturen i länder som personerna flytt från,samt att kvinnor rent allmänt är mer utsatta för våldtäktsförsök osv under flykten och därför väljer att stanna kvar. En mer frikostig anhöriginvandring skulle bättra på könsbalansen något eftersom männen då kunde ta hit fruar, systrar och bröder, föräldrar av båda könen, osv men konstigt nog verkar det inte efterfrågas av de som klagar på den höga andelen män bland invandrare.
4. Naturligtvis tillhör svenska kvinnor inte de svenska männen. Kvinnor tillhör sig själva. Det är långtifrån säkert att en kvinna som gifter sig med en man från ett annat land skulle välja den bittre ensamme incelmannen om invandringen varit mindre.
Om endast män röstade och deltog i den politiska processen är det noll chans att vi haft den invandring vi haft, noll chans.
Inguppens kvinnor tillhör inguppens män, om avsteg görs från det kommer det att korrigeras, ju större avsteg ju mer våld kommer det att ske med. Det är vad videon visar, och det är anledningen till att den upprör, om det bara var en störd individ arg på sitt fotbollslag skulle ingen bry sig. Men det finns en gräns efter vilken skrik som det där samt hatet i kommentatorfälten letar sig ut på gatorna, och därefter blir policy. Det kommer, det är försent att ändra på.
Kvinnor vill ha in ett mansöverskott på den enda nivå i deras medvetande som egentligen spelar nån roll för hennes beteende, det sexuella. Därmed gör hon vad hon kan för att uppnå det och sen rationaliserar hennes hjärna valet på vilket sätt som helst som hennes kultur medger.
Men det är sant att kvinnor också hamnar i problem, och i många fall långt större problem genom det här. De lever ju i det land som långsamt faller i bitar genom hennes egna beslut. Vilket visar att det är biologiska instinkter som får henne att handla.
Men det är också en förmildrande omständighet i nån mening. Att bränna upp någon annans hus är en sak, men att bränna upp det hus man själv också bor i är en annan sak. Det är mer dumhet än ondska.