Inlägg från: Anonym (allmänbildning?) |Visa alla inlägg
  • Anonym (allmänbildning?)

    Äta ättika?

    Anonym (Eller?) skrev 2018-12-11 05:49:52 följande:
    Nopp! :) Vet inte ens vd Salubrin är. Möjligtvis en generationsfråga. Samt intresse. Alltid lika roligt när man ställer frågor på familjeliv och folk blir så förbluffade över ens okunskap gällande något som för dem är så självklart.

    Msn jo, jag har haft för mig man använder ättika i diverse inläggningar men ramla över en tråd där personens barn fått i sig och där stod det att det tydligen kan vara frätande. Och då jag själv har barn som möjligtvis ska äta av pepparkakshuset med frostingen innehållande lite ättika, vill iaf jag hellre vara mer säker.

    Något mer du undrar över? Om jag inte kollar på Jul med Ernst eller så?
    Men det handlar inte om generationsfråga eller intresse, det handlar om allmänbildning, eller i absolut värsta fall, förmåga att läsa på flaskan. Och även en insikt i att ett par eller tio droppar av vilket frätande ämne som helst, utblandat i låt oss säga 1dl vätska är helt ofarligt ur frät-synpunkt.
Svar på tråden Äta ättika?