Inlägg från: sarah81 |Visa alla inlägg
  • sarah81

    BEHÖVER HJÄLP SNARAST ANGÅEND CELLPROV

    Hej

    Nu hoppas jag innerligen att någon kan hjälpa mej med att tyda min journal, någon som verkligen VET.

    Jag fick svar från mitt cellprov som visade HSIL+hrHPV. Va på kolposkopi där vävnadsprov togs. Läste sedan min journal där det står följande:

    Kolposkopi: Transformationszon typ 2. En ovula nabothi klockan 2. Inget avvikande kapillärt mönster. Vid acetonfärgning kommer ett område med skarpa kanter på cirka 5-6 mm runt klockan 6. Ett likadant område med ökat acetonupptag runt klockan 3. Respektive område är svagt gula vid jodpensling. Swedescore 5. Tar px.

    Har försökt att googla mej fram för att tyda allt detta men förstår inte.

    Så SNÄLLA om någon vet vad detta betyder så hör GÄRNA av er omgående. Har nu gått 2 veckor sedan kolposkopi och är ca 2 veckor kvar innan ja får besked och jag blir frustrerad av att jag inte förstår journalen och att dom inte skriver "svenska" så man förstår.

    Tack på förhand.

  • Svar på tråden BEHÖVER HJÄLP SNARAST ANGÅEND CELLPROV
  • sarah81

    Tack för svar.

    Läkaren skrev att det va skarpa kanter som syndes vid acetonfärgning, innebär det att det är väldigt tydliga cellförändringar? Läkaren skrev ju även att jag hade en 5:a, 5 utav vaddå? Jag menar är en 5 hög i deras poängskala? Har han satt poängen utefter HSIL+hrHPV och undersökningen men att poängen kan ändras beroende på vävnadsproverna?

    Förlåt för alla frågor men jag vill bara försöka att förstå va allt betyder/innebär.

  • sarah81

    Ok, men jag har ju hrHPV vad står hr för? Då kanske ja kan andas ut nu då för det låter ju inte så allvarligt som jag trott att det varit!?

Svar på tråden BEHÖVER HJÄLP SNARAST ANGÅEND CELLPROV