Psykopat till chef
Jag har en psykopat till chef.
Hon tycker inte om mig eftersom jag vägrar att fjäska. Hon straffar mig subtilt hela tiden på olika sätt. Det går inte att bevisa något.
Jag har antecknat mycket och haft möten med facket. Men chefen vrider det och det blir bara ord mot ord.
Hon är ständigt på mig och letar fel. Visar sin makt på olika sätt, men lindar in det i fina ord eller dokument. Diskuterar inte och visar ingen hänsyn. Hon vill få bort mig.
Jag har läst mycket om sjuka chefer och om chefer som mobbar. Hon mobbar mig eftersom jag är duktig, är social mot de jag gillar och eftersom jag vägrar att bli en nickedocka.
Hon favoriserar och vänder andra emot mig. Hennes gäng psykar mig på olika sätt.
Jag får ingen hjälp eftersom det är ord mot ord och hon har dessutom närmsta kollegorna på sin sida.
Hennes chef håller henne om ryggen.
Jag vet att jag borde leta efter ett annat jobb, men jag är bra på mitt jobb och det känns som om de vinner då. Det är inte rätt.