• Anonym (eee)

    Hemsk separation

    Anonym (L) skrev 2019-01-05 20:50:42 följande:

    Exet gjorde slut i början på december och jag kom på honom med att smussl och tassa med mobilen under jul och sa det till honom och frågade rätt ut om han börjat dejta och nu sitter han öppet mitt framför mig och skriver med andra kvinnor mitt framför ögonen på mig.. Vi bor fortfarande under samma tak då jag letar nytt boende men inte fått något förrän tills månadsskiftet.

    Jag tycker det är så grisigt av honom att göra så här emot mig när han vet vad jag känner inför honom...

    Vi har dessutom en son gemensamt på 11 månader, jag vill absolut inte att han ska hålla på och introduceras för nya tjejer för osv. Jag vill inte att någon tjej ska komma in och tro att hon kan leka mamma pappa barn med min son liksom! Jag vet inte heller hur vidare man ska göra när jag flyttar ut, exet är föräldraledig med sonen till april och jag vill också ha sonen för jag har precis börjat jobba igen och jag vet inte hur man ska göra med honom. Ska jag se exet som dagis?


    Nog bäst ni går till familjerätten och gör upp där om hur ni ska hantera barnfrågan. Så små barn kör man ju inte varannan vecka med tex. Är han föräldraledig och du arbetar behöver du träffa barnet efter arbetstid tex. 
  • Anonym (eee)
    Anonym (L) skrev 2019-01-05 22:00:12 följande:

    Han har vägrat att gå till kallat möte förut till familjerätten han anser sig inte behöva gå så länge han inte blir tvingad. Har tid dit den 21/1 till familjerätten


    Tvinga dit kan man tyvärr inte. Men du kan ju gå dit ensam i så fall, så visar du dem att du har en god vilja att samarbeta, medan han skiter i det. Det ligger honom i fatet om du skulle vilja gå vidare med ärendet senare, om ni inte lyckas lösa det på egen hand. 

    Ni behöver verkligen göra upp ett avtal vad som ska gälla så att ni inte håller på och bråkar om det sen. 
Svar på tråden Hemsk separation