Vår son åt aldrig burkmat, så vi fick laga all mat...bara så att du vet,det går inte alltid som man planerat.
Annars tycker jag inte man ska göra det så komplicerat - ta lite av er mat (innan ni saltat, ta för vana att salta allra sist) och mixa, ta barnmatsburk om ni själva äter nåt som inte passar för barn. Men det är ju bra om barnet får vänja sig vid den mat som ni äter, eftersom det antagligen är det ni äter sedan också.
Vårt barn åt gärna saker som man kanske inte tänker på som barnmat, som indisk take-away eller hemgjord stark thaigryta. Vi lät honom få grönsaksbitar (paprikabitar, en näve ärtor, kokta bitar morot, broccoli osv) att suga på och leka med för att träna på att all mat inte är mos, och för att hålla honom sysselsatt så att vi hann äta lite.
Ang näringsvärde: Vårt barn var lite underviktig, så vi tillsatte olja till barnmaten. Och lite kryddor ibland för att träna på olika smaker.
Man kan ju ta en barnmatsburk och röra ner lite örtkryddor som basilika och timjan, eller varannan sked barnmat och varannan sked mosad avokado (eller mosad potatis eller whatever).
Jag tycker alltså inte att man måste välja mellan burkmat eller varierad, kryddrik hemmalagad mat. Man kan blanda.