Varför pratar jag inte om det?
Du har nyss mist din bästa vän, och du kanske inte ens i ord kan formulera dig ens för dig självhur det känns, och vad hon betydde i ditt liv just nu.
Du säger att ingen i ditt liv ens kommer i närheten av hennes roll för dig, så det är väl anledningen till att du inte berättar. Vem skulle förstå din berättelse om henne, om er vänskap, om din sorg.....?
Tids nog kommer orden fram.
Jag har en allra bästa vän. Vi har pratat dagligen i 7 år, om allt och på alla nivåer. Vi är livsvänner. Någon av oss kommer att lämna, och någon kommer att bli lämnad, till slut.
Hon vet att om någonting skulle hända henne, så skulle jag släppa allt jag har för händer - och åka över halva jordklotet om det behövdes.
Jag är övertygad om att jag skulle bli alldeles stum om hon dog. Jag skulle inte förmå att formulera henne i ord, skulle inte kunna gorma min sorg inför andra. Hon är så privat för mig, och kärleken och tilliten till henne enormt djup.