Är detta ett problem i mitt förhållande?!!
Skulle säga att det finns två tänkbara anledningar.
1- Hon är inte lika kär som du (vilket jag dock ej tror då du beskriver det som att ni har det väldigt trevligt tillsammans när ni väl ses)
2- Hon är en sådan som inte hör av sig pga lathet/vana eller för att hon inte vill vara för på. Det kanske är hennes kompisar som skriver till henne och inte tvärt om?
3- Hon är osäker på sig själv och kanske på förhållandet iom att det är så nytt, och blir glad när du skriver till henne, men vill inte vara för på då hon vill att du ska skriva till henne för att hon ska få den där bekräftelsen. Kanske rädd för att bli besviken/sårad.
Jag vet hur det känns dock, min kille var likadan. Sjukt outhärdligt att kolla telefonen titt som tätt och konstant tvivla på hans känslor. Man blir sårad.
Hade perioder då jag sket i att höra av mig till honom för att jag ville se om han hörde av sig, hur mycket han saknade mig osv.
Blev bättre efter att vi pratade om det & med tiden när man kände sig tryggare i förhållandet.