Inlägg från: Johannus |Visa alla inlägg
  • Johannus

    Robinson 2019

    molly50 skrev 2019-03-26 15:29:20 följande:
    Vet inte vad man ska säga? Det är svårt att tro ett ord av vad han säger.

    www.facebook.com/carl.hamilton.90038/videos/1.../
    Öh....Fattar inte vad han pratar om i klippet, men helt klart är det han Carl som gjort fel eftersom tv valde att skicka hem han.
  • Johannus
    molly50 skrev 2019-03-26 20:09:17 följande:
    Ja,precis! Han blev väl knappast hemskickad utan orsak.
    Knappast att han blev hemskickad utan orsak.

    Men som sagt även i dagens avsnitt så blir jag irriterad på Adnilson då han igen vill bestämma över maten/köket. Varför tror han att han är bäst i köket utan att låta andra också få göra nåt?

    Han riskerar att åka ut i nästa Öråd.
  • Johannus

    Sitter och tittar på Gränslandet...sista nu...egentligen borde jag vara i säng :) Jobb i morgon.

  • Johannus
    flygrl skrev 2019-03-27 00:19:51 följande:
    Va tyckte du? smile1.gif
    Ja vad tycker jag? 

    Gillar inte Nick, inte heller Cathrin båda två verka egoistiska. Däremot så gillar jag Peter och Jannike och hoppas att dem får komma tillbaka till Robinson.

    Jannike har jag följt även på Tunnelbanan för hon jobbar som Ordningsvakt. Hon verkar vara en fin person.
    Hoppas att Peter får mer självförtroende i att han inte är den svagaste av dem.

    Nick har nu visat lite av sina båda sidor både snäll och överdriven självgod, men jag tror att det är inte att han är en god människa om nåt går emot han.

    Tyckte även att det var starkt av Anna att välja Nick, men tråkigt att hon förlorade mot han.
  • Johannus
    flygrl skrev 2019-03-27 19:12:32 följande:
    Ja, både Nick & Cathrine är dryga och egoistiska. Tror däremot Cathrin skulle bli trevligare om Nick försvann därifrån.

    Har också kollat på Tunnelbanan ibland och då sett Jannika. Håller med, hon verkar sympatisk. Peter skulle behöva boosta sitt självförtroende, ja. Dom båda e mina favoriter i Gränslandet.
    Hur gick det förresten med krabban som Jannika släppte ut? Kan inte påminna mig det blev nån reaktion från Cathrine & Nick om det eller?

    Mattias slipper kulan under Robinson tävlingen. Blir spännande i kväll. :)
    Ja, Carl sabbade verkligen stämningen i hela det laget och självinsikt verkar han sakna. En genomegoistisk människa. smile4.gif

    Även om Adnilson kan va dryg tycker jag inte man kan jämföra honom med Carl. Han verkar inte va elak även om han skulle behöva släppa in andra i köket och bli mer ödmjuk.
    Jag vet inte ens om Cathrine skulle vara utan Nick om jag skulle gilla henne´. Det är nåt i henens sätt som jag inte kan med.

    Hoppas att Jannika och Peter går så långt att dem kan ta sig till Robinson.

    Fortfarande efter kvällens avsnitt så måste jag säga att jag inte kan heller med Adnilson. Han gnäller på alla andra. Hans kudde, hans matburk, hans kök....nä allt är inte hans utan man delar allt med lagmedlemmar.
    Tror faktiskt att han själv tagit fiskburken för att få gnälla för han skulle ta även det två som var kvar. Om han vill spela så så borde han spela själv i något annat program där man är själv.
  • Johannus
    flygrl skrev 2019-03-27 22:51:23 följande:
    Har också svårt för Cathrine men tycker Nick är värre och tror Cathrine skulle bli mer ödmjuk om hon inte va i lag med Nick.
    Jag vill också att Jannika & Peter ska gå vidare. Nick & Cathrine vill jag se utslagna så snabbt det går.

    Ja, som sagt Adnilson behöver tagga ner och bli ödmjukare. Laget borde helt enkelt bestämma att man ska turas om lite i köket för det är ju lagets kök, inte Adnilsons.
    Hoppas i morgon när det är Robinson tävling att Mattias gör bra i från sig så inte laget anser han som den svagaste. Han har ännu inte fått visa sina talanger. Och jag hoppas att lag Nord vinner eftersom det ännu inte är så bra stämning på lag Syd.
  • Johannus

    Jag är glad att lag Nord vann ingen....

    Annars hände det inte så mycket i avsnittet ikväll..

  • Johannus
    flygrl skrev 2019-03-28 23:35:11 följande:
    Det blev en riktigt hård tävling idag. Sista klubban blev tuff för båda lagen. Även om det va jämnt och förstås en fördel för Nord med 2,07 Robert längst fram va mitt intryck att Nord hade bättre sammanhållning i laget och att också det bidrog till vinsten.

    Det börjar bli tydligt paktande i lag Syd med lite tjejerna mot killarna.

    Ja, lag Nord vann ju och Mattias såg väl ut att ha gjort ok ifrån sig. smile1.gif

    Det blev fel av mig tidigare i tråden. Tävlingen va ju idag och inte igår som du väl upptäckt vid det här laget.
    Det var ett jämt spel mellan lagarna, men som jag hoppades så var det lag Nord som vann. Smart av dem att sätta han som är lång längst fram. Som sagt så har inte lag Nord ännu haft några elakheter med varann och det gör laget starkt.
    Lag Syd är på väg att göra pakter mellan kilar och tjejer......'

    Tyckte inte att Mattias såg ut att prestera så där mycket....Fan ta han om han ska vidare måste han visa krafter och kunskap.
  • Johannus
    flygrl skrev 2019-03-29 00:14:40 följande:
    Ja, lag Nord medlemmarna är vänliga och respektfulla mot varandra. Ett lag i harmoni. smile1.gif
    Tyckte det va svårt ha koll på enskilda deltagare i tävlingen så kanske hade jag fel om Mattias då för jag tyckte det såg ok ut som han presterade.
    Alla presterade bra, men vid vissa lägen såg det ut som Mattias bara följde med.....Trötta var dem alla kan jag tänka mig....Varmt när den tävlar och lite mat.
  • Johannus

    Bra nu åkte Adnilson ut till Gränslandet där han får träffa Nick. Det ska bli kul och se om dem kommer överens alls. :)
    Undrar bara vem Adnilson kommer att välja som sin andre kämpe.

Svar på tråden Robinson 2019