Inlägg från: flygrl |Visa alla inlägg
  • flygrl

    Robinson 2019

    Trist att Sebastian tog immuniteten. Han är väldigt stark på tävlingar.

    Hoppas inte Klas eller Tobias blir utröstade på söndag utan att det blir Anna.

  • flygrl
    molly50 skrev 2019-05-10 16:13:46 följande:

    Ja,precis. Det är sadist.tv när de tvingas sitta och se på när någon annan sitter bredvid och äter od mat i sina försök att få dem att ge upp.

    Det är ju rena tortyren. och jag hoppas att TV4 gör om det här till nästa säsong.


    Ja, TV4 har gått liiite för långt där.
  • flygrl
    Johannus skrev 2019-05-10 18:43:45 följande:

    Jag vet inte annat än att Anders nämnde att dem skulle ät upp sig på det två krabborna han kom med för att dem skulle orka tävla att komma tillbaka till Robinson.

    Jag tror att tävlingen går ut på att dem ska tortera alla 4 så länge att någon eller fler ger upp, men det är hänsynslöst.


    Ok, jag förstår. Hoppas Utposten snart är över och att alla där får återvända fast så lär det väl tyvärr inte bli...
    Johannus skrev 2019-05-10 18:46:13 följande:

    Ja det var trist att Sebastian vann immunitet. Och tror även att Anna blir immun då det två har mest pengar. Hoppas bara inte Klas och Tobias åker för dem två vill jag ha kvar.


    Ja, risken är även Anna blir immun pga pengarna. Fan också!
  • flygrl
    Johannus skrev 2019-05-12 13:41:07 följande:

    Ja man får nog tänka sig för innan man söker till Robinson. 

    Det har i årets program kommit fram att det finns råttor, insekter som kan ge sjukdomar. Därtill att dem inte får en ö där det finns mat bara man orkar söka. Fiske nät borde vara ett måste och ha och tänd stål så att man kan ha eld och hålla borta en del djur man inte vill ha vid lägret.

    Ok när man hamnar i en öde ö so kanske man inte har med sig allt detta, men man kan heller inte låta människor svälta i ett program som tv 4 jobbarna ser. Jag anser att det inte är humant längre.


    Folk har ju även i tidigare säsonger blivit sjuka pga förhållandena så man kan nog hela vägen sätta lite frågetecken för hur hårt och primitivt det ska få va.
  • flygrl
    molly50 skrev 2019-05-12 14:08:19 följande:

    Ok. Synd!

    Absolut! Men jag tycker även att TV4 ska se över hur deltagarna har det och hur de mår under vistelsen där på öarna.

    Om en råkar bli sjuk,men när det blir flera så börjar man ju undra vad som händer.


    Jo, TV4 får kanske dels se över deltagarnas förhållanden dels övervaka deras hälsa mer noggrant.
    Johannus skrev 2019-05-12 22:04:40 följande:

    Vad besviken jag blev när det 4 från Utposten kom till Örådet så skulle det andra välja BARA en av det 4 tillbaka. Alla bordet ha fått komma tillbaka eftersom dem torterats i flera dagar på utposten.

    Samtidigt så var det garanterat kul för Mattias att åka hem då han blivit morfar så han ville nog hem.

    Jannika och Peter fick ingen chans att tävla i något utan bara svälta som även Robert och Mattias fått göra.

    Nå tur var i alla fall att Anna åkte ut. Nästa får bli Sebbe.


    molly50 skrev 2019-05-13 08:27:57 följande:

    Jag håller med dig. Men vi vet ju inte om de får åka hem eller gå tillbaka till Utposten.

    Anders sa ju bara att de skulle gå tillbaka samma väg som de kom. Inte att deras Robinson var över.

    Ja,det var skönt att Anna åkte. Hoppas nästa blir Sebbe.


    Det vore ju snopet om dom andra från Utposten fick åka hem efter örådet men jag tror faktiskt dom förs tillbaka till Utposten med ytterligare möjlighet komma tillbaka till Robinson. Hoppas det är så!

    Skönt att Anna blev den som röstades ut ÄVEN om det ju inte går komma ifrån det va ett hugg i ryggen på både henne & Sebastian. Snyggt va det ju inte som Linn sa efter Annas uttåg. :/

    Stackars Bonnie måste ha vart bra sugen på godsaker som ignorerade sin egen allergi och sen blev rejält dålig... :/
  • flygrl
    Johannus skrev 2019-05-13 21:50:30 följande:

    Alla kvar varande kommer att hugga någon i ryggen för att själva kunna vinna. Anna var bra i tävlingar, men hon var inte så hjälpsam i lägret.

    Kul att Mattias, Peter och Jannika fick komma tillbaka till utposten, MEN hoppas inte dem ska få fortsätta att svälta.

    Undrar bara när dem ska få komma inte och vara deltagare eller om dem ska utsättas för fler elakheter för att någon eller fler ger upp så att bara en av dem kvarvarande får komma in som riktig deltagare.


    Jovisst ingår knivar i ryggen som en del av spelet men man kan ju inte kritisera sånt enbart när ens favoriter drabbas och ha överseende när dom man inte gillar drabbas. Det va väl nödvändigt göra som dom gjorde men snyggt och rakryggat va det inte.

    Sen ville ju jag med ha ut Anna och hoppas Sebastian åker ut här näst.

    Som jag sagt förut är Robert nog den i årets Robinson som aldrig yttrat ett ont ord till eller om nån annan deltagare va jag kunnat uppfatta. Tycker han är genom sympatisk.

    Lite till verkar dom i Utposten få vänta...
  • flygrl
    molly50 skrev 2019-05-13 21:57:52 följande:

    Ja,precis.

    Fick de komma tillbaka till Utposten ikväll? Missade avsnittet ikväll.

    Ja,det var kanske inte så snyggt gjort mot Anna och Sebbe. Å andra sidan så har väl inte de skött sig så snyggt alla gånger heller.

    ja,jag led verkligen med Bonnie.


    Ja, Robert gick in i Robinson medans dom andra 3 fick återvända till Utposten. Fortsättning följer...

    Nej, Anna & Sebastian har väl inte alltid vart några änglar men som jag skrev i föregående inlägg försöker jag se objektivt på det och då blir det inte snyggare när det drabbar såna man vill ha ut än när det drabbar ens favoriter. Lite fulspel ägnar sig dom flesta åt ibland, så är det bara.
  • flygrl

    Tycker det va roligt Bonnie & Emilio vann pristävlingen iom Bonnie blev utdömd på förhand av Fia. All heder åt Bonnie & Emilio som försökte va snälla & sjyssta och ville ge lite extra till dom som typ haft det motigt tidigare. Bonnie verkar va en väldigt snäll person som bryr sig om andra.

    Lågt och småaktigt av Linn & Fia att sen komma och gnälla över att hon inte favoriserat dom båda. Samma låga nivå som när Suzana inte skulle få ordentligt med käk när hon va fånge i lag Syd. Det sättet och tänka känns väldigt främmande för mig! :/

    Skrev tidigare att Robban va den ende som inte sagt ett ont ord om/till nån annan. Det samma kan nog sägas om Tobias som också verkar genuint snäll & omtänksam mot andra.

    Hoppas Klas tar immuniteten i nästa Robinsontävling!

  • flygrl
    Johannus skrev 2019-05-17 09:29:25 följande:

    Ja Sebastian kan få åka ut nu.

    Jag tycker att Linn och Fia hade rätt i det dem sa till Bonnie för dom tre har varit i en pakt hela tiden. Bonnie och Emilio i sin tur hade rätt i att dem som inte fått något pris kunde få det, men då hade Bonnie kunna prata med Linn och Fia om det. Förklara hur hon tänker. Bonnie är en bra person, men går bakom ryggen så fort någon annan kommer med ett förslag.


    Bonnie gick inte bakom ryggen utan hade nog ingen tanke whatsoever på att hon skulle behöva få Linns & Fias godkännande för hur hon & Emilio ville ha sin lilla bjudning. Löjligt & småaktigt av Linn & Fia. Precis som när deras krigsfånge Suzana inte skulle få ordentligt med mat medans Klas & dom andra i lag Nord självklart delade lika med sin krigsfånge Bonnie.
Svar på tråden Robinson 2019