Inlägg från: korngryn |Visa alla inlägg
  • korngryn

    Min 13-åring ska bli pappa

    Nu tror jag iofs att detta är en trolltråd, men ingen pappa kan tvingas ta hand om sitt barn. Historien är proppfull av män som lämnat både sina barn och barnens mamma och det står ju alla pappor fullt fritt att göra det valet.

  • korngryn
    50killen skrev 2019-03-31 08:52:09 följande:

    Vilken sorglig situation. Om flickan vill behålla är det väl hennes fulla rätt. Om pojken inte vill ta del är det väl hans fulla rätt. Staten reglerar hur mycket han måste betala nästa 18år. Case closed.


    Underhåll från pappan är en rätt gammaldags grej och inte särskilt vanligt nuförtiden, eftersom de flesta barn bor halva tiden hos varje förälder. Då behöver ingen betala något underhåll.
  • korngryn
    Anonym (lök) skrev 2019-03-31 12:30:53 följande:

    Varifrån kommer deras tanke på att barnet måste vara hos er varannan vecka?

    Det låter som att de själva egentligen inte vill att barnet ska bo med sin mamma på heltid utan få avlastning från er.

    En bra och engagerad pappa kan man ju vara ändå, även om inte barnet bor hemma hos en varannan vecka.

    Det smartaste är abort

    Det näst smartaste är att barnet bor hos mamman och den motvillige pappan kan få vänja sig gradvis med situation. 

    Den dummaste är att slänga ungen i famnen på pappan, här ta emot, det är din vecka nu.


    Nej, man kan inte vara en bra och engagerad pappa till en unge som man bara träffar några timmar då och då. Det säger sig självt.

    Ja, självklart är det enda smarta abort. Sjukt att ens överväga annat.

    Föräldrarnas inställning till varannan vecka bottnar troligtvis i att de tycker att det verkar dumt att slänga ungen i famnen på mamman och säga här, ta emot det är ditt ansvar 24/7 i 18 år nu, för din pojkvän har ju ingenting med saken att göra.
  • korngryn
    Anonym (L) skrev 2019-03-31 19:27:09 följande:

    Är det inte farligt för en 14-åring att gå igenom graviditet och förlossning? Jag förstår inte hur de tänker. En 14-åring kan inte förstå vidden av vad det innebär att ha ett barn.


    Graviditet och förlossning är ju bara en pytteliten del av alltihopa (och det brukar gå bra när mamman är ung). Det är sen den stora utmaningen börjar.
  • korngryn
    Anonym (Pi) skrev 2019-03-31 20:24:03 följande:

    Spärra upp henne som en labb-råtta och dammsuga ur hennes livmoder?


    Eller ge henne läkemedel? (som ju är den allra, allra vanligaste metoden för abort, och har varit i alla tider)
  • korngryn
    Anonym (D) skrev 2019-03-31 20:30:57 följande:

    Tonårsföräldrarna har ingen inkomst så fp blir jättelåg. Och någon mor- eller farförälder kommer behöva vara ledig från jobbet ett år, de får ingen Fp heller eftersom det inte är deras barn.


    Det är inte babyutrustning, barnkläder och mat som kostar. Sånt kan man få superbilligt/gratis. Det som gör det sjukt dyrt att få barn är _inkomstbortfallet_, och det kan rimligen inte vara särskilt stort när man går i åttan.

    Självklart har far- eller morföräldrar ingen skyldighet att vara hemma i ett år, var har du fått det ifrån?
  • korngryn
    Desire223 skrev 2019-03-31 21:23:50 följande:

    Jag tror att om föräldrar tvingar sitt barn till abort mot dennes vilja är risken väldigt stor att hon aldrig förlåter dem och dessutom att hon blir väldigt förstörd av det.


    Kanske kanske, men mest troligt att hon när hon blir äldre ser tillbaka på det och förstår varför föräldrarna beslutade det som var bäst.

    Visst finns det folk som kan älta en abort i flera år, men för de allra flesta innebär det ett par dygns smärta följt av hormonutlöst nedstämdhet och därefter bara lättnad. (talar inte utifrån några personliga erfarenheter här, för det har jag inga, utan utifrån forskning och samlade erfarenheter av stora parientmaterial)
  • korngryn
    plättarmedsylt skrev 2019-04-01 08:16:20 följande:

    Jag har inte läst alla inlägg, så jag ber om ursäkt om detta har sagts tidigare.

    Om vi bortser från alla moraliska aspekter, och bara ser rent juridiskt på det här fallet, så ligger det till så här:

    Eftersom din son inte är gift med barnets mamma, blir han inte automatiskt vårdnadshavare till barnet. Det är det bara mamman som blir. De kan dock få gemensam vårdnad genom att de skriver under en s.k. faderskapsbekräftelse. Din son är dock inte tvingad att göra det. Så vill han inte ha ansvar för barnet, så kan han bara se till att inte bli vårdndshavare.

    Mammans föräldrar har ingen rätt att tvinga er att ha barnet hos er varannan vecka. Var barnet ska bo är en överenskommelse mellan vårdnadshavarna. Även om de har gemensam vårdnad, är det inte självklart att de ska ha växelvis boende. Faktum är att det är vanligt att små barn endast bor hos den ena föräldern, vanligtvis mamman. Detta därför att det anses viktigt att barnet får ha en trygg anknytningsperson. OM din son väljer att bli barnets vårdnadshavare, så det alltså han och barnets mamma som gemensamt bestämmer var barnet ska bo. Flickans föräldrar har inget att säga till om. Om din son och barnets mamma inte kan komma överens om boendet, kan de vända sig till Tingsrätten, som då beslutar i frågan. Tingsrätten utgår dock alltid från barnets, och inte föräldrarnas, bästa.


    Bra svar, MEN det är ändå viktigt att påpeka att faderskapsbekräftelse och gemensam vårdnad är olika saker. Faderskapsbekräftelsen MÅSTE han skriva på, vägrar han blir det polis och blodprover och hela köret.

    Gemensam vårdnad får han välja om han vill skriva på. Vill han inte ha barnet är det bara att låta bli att bli vårdnadshavare (mammor får dock inte välja, de blir vårdnadshavare vare sig de vill eller inte)
  • korngryn
    Anonym (Pi) skrev 2019-04-01 06:12:42 följande:

    Jävligt smärtsamt för många. Även psykiskt.

    Att tvinga någon till abort är samma sak som att tvinga någon till sex, anser jag.


    Jo jo, men det är ju fortfarande ett extremt mycket mindre ingrepp än att drabbas av vaknätter, dålig ekonomi, låg social status och usla möjligheter till ett bra jobb och egen försörjning resten av livet! För att inte tala om att 18 år framåt bli bunden till killen man hade en tonårsromans med! Då får det kanske vara värt lite smärta en tid. Som någon annan skrev, det är det som är kvinnans nitlott i livet.
  • korngryn
    Anonym (k) skrev 2019-04-01 13:22:23 följande:

    Nu kompliceras det hela med att de två biologiska föräldrarna är minderåriga och ännu inte har någon egen bostad och inte kapabla att försörja barnet. Indirekt blir det så att både mor- och farföräldrar får något att säga till om trots att de inte är vårdnadshavare. De kan förklara att de inte tänker agera mamma/pappa till sitt barnbarn och ha det boende hos sig. Deras bebistid är över. Då kan inte den minderåriga pappan/ mamman ha barnet boende hos sig varannan vecka. Inte förrän de själva har en egen bostad och kan försörja sig själva och barnet.


    Vad händer då? Nu är ju detta med all sannolikhet en trolltråd, men som princip betraktat: båda föräldrarna minderåriga, far- och morföräldrar vägrar ha bebisen boende hos sig samtidigt som de saknar laglig rätt att kasta ut sin tonåring. Finns det någon annan lösning än att morföräldrarna betalar ett eget boende åt bebisen och dess mamma (och ev pappan)? Hjälp från kommunen kan de ju knappast få när de är 13-14 år? Någon som vet?
  • korngryn
    Anonym (k) skrev 2019-04-01 14:18:39 följande:

    Håller med. De ska definitivt gå på blodprov.


    Javisst, men om då provet visar att 13-åringen ÄR pappan så är de ju tillbaka på ruta ett. Så det förändrar ju inte situationen särskilt mycket.
  • korngryn
    Plupp73 skrev 2019-04-01 16:30:35 följande:

    Att göra som TS och hans tillika mindre mogne son är att i praktiken säga till tjejen ;

    "gravid!?! Oj vad synd, men det är helt och hållet ditt problem att lösa. Räkna inte med mig, tänker leva livet! precis som vanligt"


    Tja, det är ju inte helt ovanligt att vuxna män har den inställningen, så att en 13-åring skulle tänka annorlunda är nog att begära lite för mycket.
  • korngryn
    Anonym (realist) skrev 2019-04-01 20:40:31 följande:

    För det första kräv faderskapstest... ca 30% av alla barn har fel "pappa"

    n!


    Om testen visar att 30 % har fel pappa får de nog jobba lite på att utveckla bättre test....
  • korngryn
    Desire223 skrev 2019-04-01 20:42:39 följande:

    Om flickan är så bestämd att hon går emot allt vad andra säger och de då tvingar henne och genom övergrepp genomför aborten ändå så är risken EXTREMT hög att hon blir förstörd för livet. Det vore ett sånt oerhört svek av de människor som borde beskydda henne att det inte spelar någon roll att de anser att det är vad de gör, för hon skulle inte se det så.

    Och var ska gränsen gå? 15? 16? 17?

    Det här tycker jag är och pillar på kvinnors rätt till sin egen kropp vilket är jäkligt skrämmande. Även barn ska ha rätt till sin egen kropp.


    Ibland måste man göra saker man inte vill. Hela livet är fullt av småtrauman; bästa kompisen flyttar, flickvännen gör slut, föräldrarna skiljer sig, man kommer inte in på drömutbildningen, man blir sjuk, föräldrarna blir gamla och sjuka, man kanske måste göra abort trots att man inte vill. Allt detta är _övergående_ och stärker oss som människor. Att glida på en räkmacka utan motgångar genom livet är varken stärkande eller karaktärsdanande, och man lär sig inget på det.

    Om man har cancer är det såklart inte heller kul att genomgå strålning och cellgifter, men det måste man göra ändå, eftersom alternativet är så mycket värre. Och samma resonemang är fullt applicerbart på aborten i detta fallet.

    En graviditet är ju dessutom inte bara en kroppslig fråga, en mycket större aspekt är ju den ekonomiska och sociala, eftersom det kan leda till att ett barn föds.
  • korngryn
    Xenia skrev 2019-05-03 13:39:15 följande:

    Nu är det här ingen kvinna utan en ung flicka. Svärföräldrarna kan vänta utanför förlossningsrummet, de ska vara där som stöd för sin son.


    En förlossningsavdelning är ingen allmän plats där folk kan stå och hänga i korridorerna.
  • korngryn
    Xenia skrev 2019-05-03 14:35:43 följande:

    Men hur kan man redan nu veta om flickan vill ha barnets far med eller inte? Eller åtminstone i närheten så han kan få se barnet när det fötts?

    Förr i tiden fick barnafadern just trampa utanför i korridoren. Nu får inga alls göra det? Vet att jag sett flera filmer där folk (anhöriga som skjutsat den blivande modern till förlossningen) väntat utanför. Men det kanske bara gäller utomlands.


    Ja, du har tittat för mycket på tv-serier.
  • korngryn
    Xenia skrev 2019-05-03 14:35:43 följande:

    Men hur kan man redan nu veta om flickan vill ha barnets far med eller inte? Eller åtminstone i närheten så han kan få se barnet när det fötts?

    Förr i tiden fick barnafadern just trampa utanför i korridoren. Nu får inga alls göra det? Vet att jag sett flera filmer där folk (anhöriga som skjutsat den blivande modern till förlossningen) väntat utanför. Men det kanske bara gäller utomlands.


    Lite OT men det är rätt orimligt att vänta utanför i korridoren även om det skulle ha varit tillåtet. Man skulle ju hinna dö av tristess om inte annat, eftersom förlossningar i verkligheten inte tar en kvart som på film, utan snarare ett dygn.
Svar på tråden Min 13-åring ska bli pappa