Desire223 skrev 2019-03-31 18:02:15 följande:
Nej, barnet tar ansvar genom att berätta om sitt misstag och ta beslutet att han inte vill finnas i barnets liv. Det låter inte som en pojke som skiter fullständigt i vad han gjort, men det låter som en pojk som är fullständigt olämplig som pappa. Ansvar kan också tas härefter, genom att lära av sina misstag eller eventuellt få straff från föräldrar. Men att använda barnet som straff tycker jag inte låter som en bra ide. En pappa som inte vill vara pappa blir aldrig en bra pappa. Samma gäller såklart mamma.
Nej igen, jag menade inte att han behöver erat stöd, jah syftade på de som anser att pojken ska tvingas ta hand om barnet. Om han skulle tvingas till det hade han inte fått något stöd i sitt val. Missförstår du med flit?
Att inte finnas i barnets liv är att avsäga sig ansvar, inte att ta ansvar. Att skylla på att han inte kan bli en bra pappa är inte att ta ansvar, det är att skylla ifrån sig.
Du kan lika lite som någon annan säga att han kommer att vara en dålig pappa, det vet ingen. De allra flesta som blir föräldrar utan att ha för avsikt att bli det, blir bra föräldrar när barnet väl är fött.