Anmäla soc sekreterare för brott mot sekretess
Får förtydliga åter igen när många läser tokigt! Personen som fått tillgång till denna anmälan är INTE vårdnadshavare till barnen det gäller!!
Folk här verkar ju tro att jag är värsta soc fallet som är inblandad i det ens och det andra och inte får ha mina barn? Såhär ligger det till :
Jag var aldrig tillsammans med äldsta flickans mamma så jag har aldrig haft vårdnad eller boende då hon nekat till detta. Jag har en ?ny familj? med fru och barn. I exakt samma veva som jag stämde in mamman (ALLTSÅ INTE MIN FRU) och drog igång en vårdnadstvist mot henne så är det dags för hembesök ifrån soc i samband med tvisten, handläggaren som dyker upp är samma handläggare som varit med under alla miljoner försök till samarbets samtal hos soc med mamman, denna kvinna har ifrån dag ett haft något emot mig ich tagit mammans parti i alla frågor hela tiden. Efter detta hembesök dimper det ner en orosanmälan ifrån denna social sekreterare gällande min och min frus gemensamma barn alltså inte barnet som det tvistas om! Angående att hon påstod att vi skulle ha stökigt hem? Vilket inte ens stämmer ivh vem som helst kan intyga.. några dagar efter denna anmälan är gjord har mamman kommit med någon påhitt om att vi skulle leva i missär och en svinstia å har hänvisat till att soc gjort en orosanmälan och använder sekreterarns exakta ord. Dvs anmälan är sjölivkalrt gjord för att vara till last för mig i förhandlingen som är om några veckor. MEN det som är poängen är ju att tricket verkar ha baktöänt eftersom att socialsekreteraren inte bara gjort en falsk anmälan utan också brutit emot sekretess lagen då även om anmälan skulle varit äkta så skulle inte mamman i detta scenario fått ta del av denna info!
Hej Pontus, Du har hamnat i en soppa med socialtjänsten där det är sällsynt att man har minsta aning om lagar och förordningar därtill har man ofta inga problem med att ljuga, undanhålla eller förändra "verkligheten" i sina rapporter. Du behöver hjälp för att ta fajten med denna i många fall korrupta myndighet. Det finns organisationer som hjälper och som har stor kunskap och erfarenhet, PappaBarn är en sådan organisation men det finns fler.