Inlägg från: flygrl |Visa alla inlägg
  • flygrl

    Kommer Sabuni tillåtas att bli L nya partiledare?

    Erik Ullenhag har tydligen gett upp sin kandidatur. Bra.

    Grattis Nyamko Sabuni & grattis (L)!

  • flygrl
    RebeckaZ70 skrev 2019-06-25 17:08:39 följande:

    Instämmer, nu kanske L kan bli ett tänkbart alternativ för mig också. Gillar Nyamko Sabuni, även om jag kanske inte håller med henne om allt.


    Finns säkert åsikter hos Sabuni jag inte delar men hon är ändå en av dom få svenska politiker jag har förtroende för, som ger ett ärligt, realistiskt intryck och har vettiga åsikter på flera områden. Jag hoppas hon också blir en bra partiledare.
    Flash Gordon skrev 2019-06-26 12:06:35 följande:

    Det här hade väl passat inom minst tre olika trådar här men jag väljer denna då det kommer sig av valet av partiordförande inom L.

    Anna Ardin, Socialdemokraterna Tro och Solidaritet interagerar på islamisten Rashid Musas Facebook och kallar Sabuni "nån slags narcissist " och (utan att skriva det rakt ut): husn*ger.

    "Jag tror att Sabuni bara kommer få komma fram så länge hon behövs för att motverka såna som sig själv."

    "... motverka sådana som sig själv." var det alltså.

    Hälsningar Anna Ardin (S), styrelsemedlem T&S

    Mysiga, mysiga socialdemokrater.


    Förvånar mig tyvärr inte. Det är den goda rasismen.

    Att man som svart person är en individ med egna åsikter man önskar bli respekterad för verkar såna som Anna Ardin inte förstå.
    RebeckaZ70 skrev 2019-06-26 15:10:29 följande:

    Tro och solidaritet förnekar sig inte.


    Nej, verkligen inte. Tragiskt. :/
  • flygrl

    @Konservativ: Jag la min röst på (L) i riksdagsvalet och blev djupt besviken över dom sen stödde den rödgröna regeringen. Som barn till föräldrar som flytt från Cuba (fast pappa från början kommer från Venezuela) är jag inget fan av (V). (V):s historia är som du också påpekat lika ful som (SD):s.

  • flygrl
    Flash Gordon skrev 2019-06-26 18:21:17 följande:

    Ja, det handlar alltså om en invandrarkvinna från Burundi som blir partiledare för ett riksdagsparti.

    Då duger det helt plötligt inte med "representation" och "identitet" utan hon förklaras vara en husn*ger som bara "släpps fram" (av de vita härskarna, då) för att hon bekämpar "sådana som hon själv".

    Utan att veta så gissar jag att vi alltså bevittnar något unikt och historiskt.

    Det kan mycket väl vara första gången någonsin som en invandrad kvinna (från Afrika dessutom) blir partiledare över ett parti i ett parlament utanför Afrika.

    Då blir Socialdemokraterna sura och talar om Onkel Tom.


    Det har du rätt i att hon möjligen kan va första kvinnan med afrikanskt ursprung som blir ledare för ett parti i ett parlament utanför Afrika. Även om personliga kvalifikationer går före hudfärg för mig skulle jag som svart kvinna ljuga om jag sa att det inte gör mig lite extra glad få se en svart kvinna på partiledarposten i det parti jag står närmast.

    Och självklart ska hon som liberal stå upp för alla människors lika rättigheter oavsett ursprung men jag uppskattar henne också just för hon står upp också för oss med invandrarbakgrund som bor i förorten. Hon står upp också för ?sådana som oss?.

    Men jag ses väl också som en husn***r av somliga.
  • flygrl
    Konservativ skrev 2019-06-26 18:44:53 följande:

    SD:s och V:s historia är inte lika fula alls.

    SD emanerar från rasister under 80-talet(?). Otrevligt men de har knappast gjort något alls.

    V emanerar från Sveriges kommunistiska parti som under årtionden varit en del av kommunistiska internationalen och styrdes från Bolsjevikpartiet (ja, det hette så) i Moskva. Bolsjevikpartiet står för såna trevligheter som folkmorden i Ukraina, massmorden i Ryssland och andra liknande prestationer. Kommunistpartiet stödde Nazityskland helt öppet efter Molotov-Ribbentropp pakten och tyckte det var finfint att Polen invaderades.

    Har inte vänsterpartiet gjort upp med sitt förflutna? Nej. Gudrun Schyman mumlade lite om "Misstag", knappast en uppgörelse.

    Och detta parti har nu regeringen en hemlig överenskommelse med. Jag har inga höga tankar om Erlander men han (och Palme) förstod i alla fall att hålla kommunisterna kort.


    Jag hör va du säger men (SD) va långt in på 90-talet nazianstrukna rasister. Mina föräldrar har berättat om hur det va på den tiden och hur skrämmande det va med både skinnskallarna och Lasermannen. Så jag kan inte se (SD):s historia som särskilt oskyldig.

    Samtidigt delar jag helt din syn på (V) och att dom som en del av Komintern har direkt ansvar för alla dom grova brott kommunisterna begått i massa länder. Jag ser inte kommunisterna som ett dugg bättre än nazisterna.

    Jag har också intrycket (V) inte gjort upp med sin historia särskilt grundligt. Även om jag också är skeptisk till (SD) är mitt intryck dom tvingats göra upp med sin historia och även nutida enskilda rasistiska medlemmar mycket mer aktivt.

    Som sagt jag uppskattar verkligen inte att (L) stöder en regering som i sin tur stöds av (V).
  • flygrl
    FDFMGA skrev 2019-06-28 11:13:30 följande:

    Jag tror att beteckningen vurmare är heltäckande i det här sammanhanget. För en vurmare är det avgörande om ett politiskt parti vill samarbeta med SD eller inte.

    Innan Sabuni blev partiledarkandidat så argumenterade hon ju för samarbete med SD, precis som vurmargurun Janouch.

    Så vurmaren anar att L under Sabuni ska krypa upp i Åkessons knä och gärna för mig jag skulle uppskatta om trängseln i den redan ytterligt smala högerpopulistiska åsiktskorridoren förvärras med fyra partier som värnar om det auktoritära i stället för tre som idag.

    liberalismen som politisk ideologi kommer inte att skadas av detta, lika lite som demokratin led av att östtyskland kallade sig DDR.


    Nyamko Sabuni har sagt man ska kunna samtala med (SD) liksom med andra partier i riksdagen och komma överens i utskotten i frågor där man tycker lika. Man ska alltså kunna samtala och samverka med (SD) precis som med (V), (S) eller (M). Varken mer eller mindre. Det handlar om att kunna få igenom liberal politik när det är möjligt, inte om bilda en regering där (SD) ingår. För mig som sympatiserar med liberalismen är inte det så värst dramatiskt.

    Sabuni har naturligtvis inget med Vit makt, Nordisk ungdom eller Alternativ för Sverige och göra. Och inte jag heller för den delen. Det är självklarheter.
  • flygrl
    Padirac skrev 2019-06-28 21:51:06 följande:

    Vi får väl se om SD har vuxit till sig så att de är beredda att stödja de frågor de säger sig vilja driva utan att samtisigt ställa motkrav ang kultur och invandrare.

    Just etta beteende är en av de saker SD behöver komma till rätta med, det kommer kanske att vattnanur deras kärnpolitik, men det är vägen de behöver vandra. Om de själva inte deltager i det parlamentariska arbetet så får de leka själva så att säga


    Vi får se hur det blir med det där. (SD) har väl redan gradvis anpassat sig och blivit mindre extrema under den tid dom hunnit sitta i riksdagen och den utvecklingen lär väl fortsätta och mer så om dom dras in mer i det parlamentariska arbetet. Och dom ses väl redan som sellouts av en del av sina väljare och sympatisörer.
  • flygrl
    FDFMGA skrev 2019-06-28 22:35:57 följande:

    Nyamko Sabuni är ett spännande val - hon har sagt mycket vettigt om integration men också sådant som är galet.

    Hennes och Liberalernas problem är att det går en skiljelinje inom svensk politik, en linje som skär rakt igenom henens parti. Det handlar inte om huruvida man ska samtala med SD i utskotten utan om SD ska vara en del av regeringsunderlaget eller inte.

    Man kan ju lämpligen se på nuvarande S/MP-regering  och hur mycket S och MP blev tvungna att anpassa sig till mittenpariernas politik för att kunna bilda regering.

    SD är inga altruister som skulle ge M och KD makten utan att kräva inflytande inom de politiska områden SD bedömer som viktigast

    Jag tillhör dem som anser att det är en av de viktigaste politiska frågorna i Sverige - hur man förhåller sig till den nationalism, populism, förlegade kvinnosyn, klimatförändringsförnekelse, rasism och förstelnade tankemönster SD står för.

    Jag tror att det är ganska sannolikt att L successivt kommer att flytta sig över gränsen och inför nästa val vara ett av tre pertier som vill försöka bilda regering med stöd av SD.

    Jag tror inte socialliberalismen kommer att tyna bort i så fall - C kommer ju att finnas som ett alternativ för borgerliga socialliberaler.


    Bra att du iaf tycks ha en nyanserad syn på Sabuni. Inte heller jag håller naturligtvis med henne om allt även om jag gillar henne skarpt.

    Jag hoppas för min del på en framtida borgerlig regering med samtliga Allians partier och då naturligtvis helst att den kan stå på egna ben utan stöd från (SD). Förmodligen kommer det bli svårt skapa en sån regering utan stöd från (SD) men om det är det som krävs så måste det väl bli så då. Det är för mig inte värre än en rödgrön regering som stöds av (V).

    Jag ogillar också en hel del av det (SD) står för och oroas av att dom krafterna tycks stärkas över hela EU. Men bästa sättet bemöta (SD) är nog att faktiskt våga tala klarspråk om dom stora problem som finns med migration/integration och försöka åtgärda dom. Man kan inte som hittills låtsas som det inte finns allvarliga problem och bara brännmärka alla som säger annat som rasister.

    Sabuni har sagt att det inte ffa handlar om att tala med (SD) utan att åtgärda problemen.

    Det finns många med invandrarbakgrund som likt mig ser problemen och vill att man tar i tu med dom. Det skulle gynna alla oss skötsamma invandrare som försöker integrera oss. Flera av problemen drabbar oss hårdare än dom etniska svenskarna.
  • flygrl
    Oschlaka skrev 2019-06-29 12:06:07 följande:

    Du glömmer en viktig sak...när L inte kan prata eller samarbeta med SD där skon klämmer, vad händer då? Då får vi en omöjlig parlamentarisk där utgången blir kollaps och nyval var 3:e månad som tex i grekland?? och som börjar hända nu att EU kommer kollapsa pga just där man inte kan prata!

    Vissa är ju inte pålästa alls om politik! 


    Vi har ju redan en svår parlamentarisk situation. Titta bara hur länge det tog få till stånd en regering efter höstens riksdagsval.

    Så en borgerlig regering kommer inte bli mer instabil än nuvarande rödgröna.
  • flygrl
    KillBill skrev 2019-06-29 14:37:42 följande:

    Enligt Svensk Väljaropinion för juni (sammanvägning av alla opinionsundersökningar)  får allianspartierna  tillsammans bara 40 % av rösterna vilket är mycket mindre än dagens regeringsunderlag med S, C, MP och L. Jag har svårt att se att SD skulle stödja en sådan regering utan att få igenom politik som är omöjlig för C och L att acceptera. 

    Alternativet med SD+M+KD+L skulle idag få 48% av rösterna men skillnaden är att vänsterpartiet inte skulle vara lojal mot ett sådant regeringsalternativ (vilket V i praktiken är mot nuvarande regering). Därför skulle en sådan regering vara svagare än den nuvarande.

    Om en regering med SD+M+KD+L skulle får stöd av mer än 50% av väljarna skulle SD få en unik möjlighet att utöva påtryckning på den förda politiken och jag har svårt att se att L skulle sätta sig i en sådan regering.


    Jag har nog inget invända mot ditt resonemang utifrån dagens parlamentariska läge & opinion MEN det kan ändras. Jag hoppas förstås på en Sabuni effekt för (L), överlag starkare borgerlighet och svagare stöd för rödgröna partierna & (SD). Då kommer saken i annat läge.
  • flygrl
    Flash Gordon skrev 2019-06-29 14:53:07 följande:

    Så även en tråd om partiledningen i L blir till en tråd om SD ...

    Men OK, SD då: Ska L och SD kunna samarbeta får vi titta på vad Sabuni drivit för politik kring invandring tidigare.

    Ligger hon nära eller långt ifrån SD?

    - slöjförbud i skolan

    - obligatoriska gynekologkontroller för skolflickor

    - förbud mot omskärelse. 

    - krav på språktest för "nyanlända"

    Det lär finnas möjligheter till överenskommelser mellan L och SD även på invandringsområdet.


    Ja, svensk politisk debatt verkar alltid handla om (SD). Mycket symptomatiskt och nåt Nyamko Sabuni vill komma bort från va jag förstått.

    Antar (SD) och (L) skulle kunna komma överens om somliga punkter också va gäller migrationspolitiken, ja.
    Flash Gordon skrev 2019-06-29 15:00:15 följande:

    SD får vl göra sin egen uppgörelse med KD+M inom det blå-gula blocket och där kan säkert L under Sabuni också stötta.

    Påsköverenskommelsen (PÖK).

    Förstå den symboliska vinsten om SD kan gå till sina väljare och förklarat att man har drivit genom strypt anhöriginvandring och ett slöjförbud i skolan.

    *Sabuni ger sitt godkännande det sista hon gör*


    Va menar du med det sista? Att Sabuni sen tvingas avgå eller vadå?
  • flygrl
    FDFMGA skrev 2019-06-29 22:38:02 följande:

    Politiker är ju människor också, alltså att man kan tycka att en politiker vars åsikter inte direkt är ens egna trots detta är sympatisk - och vice versa.

    Det är så jag minns Sabuni från den tid hon satt i regeringen, en sympatiskt person med intressanta åsikter - som jag ibland inte alls delade.

    Klart jag hoppas att hon kan ena partiet och att hon inte kastar bort socialliberalismen och påbörjar samma populistiska marsch som M och KD gjort.


    Jag delar din syn va gäller politiker. Självklart är det så och man kan väl också utvidga det att gälla människor i allmänhet. Det finns människor jag uppskattar trots att vi har olika syn på politik eller annat och så finns det människor jag delar åsikter med men inte kan med på ett mer mänskligt plan. Människor är komplexa varelser.

    Jag hoppas naturligtvis också Sabuni ska kunna ena och stärka (L) och va en klok och ödmjuk ledare. Socialliberalismen hoppas jag även fortsatt ska va stark inom partiet.
  • flygrl
    Klimat Apokalypsen skrev 2019-07-03 20:39:58 följande:

    Se ifall flickorna blivit könsstympade eller inte.


    Som jag förstått det skulle undersökningarna göras på alla flickor i en viss ålder oavsett bakgrund och hon jämförde det med att alla unga svenska män tidigare vid mönstringen också genomgått undersökning av underlivet. Undersökningarna skulle avskräcka från och göra det möjligt upptäcka könsstympning.

    Jag tycker hon verkar va en klok och empatisk person och gläds åt att hon nu leder (L).
  • flygrl
    Klimat Apokalypsen skrev 2019-07-03 21:00:44 följande:

    Att tvinga någon till en gynekologisk undersökning som de inte vill ha/har bett om/sagt att de inte vill likställer jag vid våldtäkt.

    Jag var i övre tjugo-års åldern första gången jag gick med på en gynekologisk undersökning. 

    Hade det funnits en sådan lag när jag var i skolåldern så hade jag vägrat totalt. Men jag tänker även på de flickor som är mer försynta och inte vill gå med på detta men är alltför försynta/rädda/lydiga för att klara av att säga nej. 

    Det är inte många som i så ung ålder vågar stå upp för sig själv såsom mig.


    Vi har väldigt olika syn på Sabunis förslag, du & jag. Det är helt uppenbart.
  • flygrl
    Klimat Apokalypsen skrev 2019-07-04 19:01:28 följande:

    Ja. Om du vill påtvingas att visa upp muttan för en främmande människa så är det ju upp till dig men jag hade aldrig gått med på det vare sig när jag själv var ung eller att det skulle påtvingas mina döttrar det.


    Klart jag hade tyckt det vart rätt jobbigt genomgå en sån undersökning men det tyckte jag å andra sidan även läkarundersökningen som gjordes i skolan va. Allt kan inte va lustfyllt här i livet utan somligt kan man behöva stå ut med då fördelarna överväger nackdelarna.
  • flygrl
    Klimat Apokalypsen skrev 2019-07-04 19:30:24 följande:

    Nej. Man kränker inte flickor på det sättet. Jag hade som sagt aldrig gått med på det vare sig av mig själv när jag var i den åldern eller på mina döttrar. 

    Men, men nu tyckte ju resten av Liberalerna inte heller att det var ett bra förslag så det var ju tur. 


    Nej, många i (L) liksom många andra svenskar har ju valt att ignorera det förekommer ett ohyggligt förtryck mot flickor och kvinnor i form av hederskultur och könsstympning. Att komma till rätta med det är den i särklass enskilt viktigaste jämställdhetsfrågan. Det är ett gigantiskt jävla svek mot hundratusentals flickor och kvinnor i Sverige 2019.
  • flygrl
    Klimat Apokalypsen skrev 2019-07-04 20:01:37 följande:

    Jag tycker också att det ska bekämpas. Förtryck av flickor och kvinnor, hederskultur och alla former av könsstympning är fruktansvärt och ska bekämpas. Ingen vuxen har rätt att vare sig kränka ett barn eller mutilera deras kön. Men vi kan inte motverka en kränkning genom att begå en annan. Vi måste hitta ett annat sätt. 


    Bra att du är medveten om problemet och inser allvaret. Och jag är medveten om att det här är svåra frågor. Besvarar både ditt och FDFMGAs inlägg lite längre ner. ;)
    FDFMGA skrev 2019-07-04 20:03:49 följande:

    Ett av flera exempel som gör henne intressant och kontroversiell.

    Jag minns att jag själv ansåg att hennes tankar om kontroll var befängda - men om man tänker ett varv till och inkluderar förbud mot könsstympning av såväl flickor som pojkar och kontrollerar båda könen och genomför undersökningen som en liten del av en större läkarundersökning vid en viss ålder så är det åtminstone inte lika solklart att tanken är befängd.


    Svar till er båda: Sabunis förslag om att alla flickor skulle gynundersökas va ett försök komma till rätta med ett väldigt allvarligt problem även om det inte är nån idealisk lösning. Hon säger själv att hon önskade det fanns nåt annat sätt lösa problemet men att det är svårt veta va man ska göra i stället. Hon resonerar kring det och annat i det intressanta programmet ?Min sanning? som visserligen är från 2014 men ändå sevärt: www.svtplay.se/video/1729036/min-sanning/del-1-1581

    Ditt förslag, FDFMGA, kanske kan va en väg. Det är ett svårt och väldigt allvarligt problem och det måste göras nåt för att få slut på det. :/
  • flygrl
    Benny Retro skrev 2019-07-05 06:01:27 följande:

    Hon måste bli ny partiledare, mest grund utav hennes sofistikerade utstrålning. Alla andra politiker börjar se för sunkiga ut, inte ens smink vid tv-sändningar kan rädda någon annan utav partiledarna. Det skulle då vara Åkesson men mest för att han gör sig bra i skägg. Dessa två är väl till utseendet som ger ett högt kultiverat intryck.

    Sen har Sjöstedt frikort när det gäller kläder. Gärna jeans och instoppad skjorta - någon jävla måtta får det fan vara.


    Stylistgurun har talat.
Svar på tråden Kommer Sabuni tillåtas att bli L nya partiledare?