Inlägg från: Anonym (undrar) |Visa alla inlägg
  • Anonym (undrar)

    Handlingsförlamad-ångest

    Jag undrar om ångest kan göra en handlingsförlamad?Jag skulle behöva göra många saker på semestern,för hälsans skull men oroar mig för besöken och att ringa och boka.Finns detnågon hjälp man kan få för att bli mera aktiv ?För 10 år sedan provade jag ssri men det hjälpte inte.Jag har gått KBT och ätit naturmedel.Jag  tänker bara på att jag inte hinner allt på semestern för att jag inte tar itu med saker.Någon som har några tips och råd?

  • Svar på tråden Handlingsförlamad-ångest
  • Anonym (undrar)

    Puff

  • Anonym (undrar)

    Ingen som har något att skriva?

  • Anonym (undrar)

    Ja,allt känns jobbigt. Boka kan man ju göra på nätet,men sedan när jag ska gå dit är jag så nervös och får magproblem och darrar.Det känns som jag vill svimma.Har du några tips till mig?Jag tror jag kanske har autism lindrigt.Har du medicin?

  • Anonym (undrar)

    Jag är inte stressad för att semestern blir förstörd.Jag blir ännu mer stressad om jag skulle göra ärenden  de tider då jag jobbar .Jag har varit hos olika doktorer under arbetsåret för ett fysiskt problem ,så jag har skjutit upp andra besök till semestern..Jag sitter bara hemma ändå.Jag ska bara besöka en släkting i slutet av semestern.

  • Anonym (undrar)

    Tack för svaret.

  • Anonym (undrar)

    Nu har jag bokat alla fyra tiderna.Två den här veckan och två nästa.Ska försöka klara detta med lugnande tabletter-naturmedel.Tack för alla svar.

  • Anonym (undrar)

    Det har jag gjort nu.

Svar på tråden Handlingsförlamad-ångest