• Anonym (**)

    Standardtillägg som inte går till barnet

    Anonym (Dr. Alban) skrev 2019-07-01 12:27:02 följande:
    Kostnaden har inte direkt förändrats, men det är betydligt mindre som dottern får att röra sig med än när vi bodde ihop. Min uppfattning av standardtillägget är att barnet ska få det där "lilla extra" och helt enkelt få en lite högre standard. Så står det i alla fall på lawline.se. Just nu får hon INTE del av de pengarna.

    Den främsta anledningen till separationen var synen på ekonomi. Jag anser inte att jag är snål men tycker att det man köper ska vara genomtänkt åtminstone mer än en sekund innan. Mycket av det som köptes var för HENNES behov och jag tyckte vi behövde lägga mer på vår dotter och hushållet.
    Så du menar att efter skilsmässan så trodde du att hon helt plötsligt skulle ändra beteende och spendera mer på barnet än på sig själv?

Svar på tråden Standardtillägg som inte går till barnet